האינטרנט מפסיד, לעת עתה!

כאשר הפרלמנט האירופי שוב מצביע 348-274 בעד הוראת זכויות היוצרים השנויה במחלוקת, ייכנס לתוקף סעיף 13, שיחייב פלטפורמות ליישם מסנן העלאה למניעת הפרת זכויות יוצרים..

הוראת האיחוד האירופי בנושא זכויות יוצרים

תוכן ענינים

מהו סעיף 13?

אז מה עושה סעיף 13? כעת, המכונה סעיף 17, תהיה לכך השפעה דרסטית על האופן בו האירופאים חולקים חומר מקוון. היא קובעת כי פלטפורמות יצטרכו להבטיח שתוכן המשתמש מורשה ולא יפר זכויות יוצרים.

המבקרים אומרים שהמשמעות היא ש”העלה פילטרים “יוכנס לסריקת כל התוכן ולהסרת החומרים המוגנים בזכויות יוצרים לפני העלאתו. למרות שהחוק אינו קורא למסננים כאלה במפורש, זה יכול להיות בלתי נמנע שכן פלטפורמות ייראו כדי להימנע מעונשים.

ההערכה היא כי סעיף 13 יהרוג את דור הזיכרון, אך תומכי חוק זכויות היוצרים החדשים מתעקשים שמדובר בהגזמות מכיוון שהחקיקה כוללת חריגים לפרודיה. עם זאת, לפי מומחים, כל פילטרים שיושמו עשויים להיות לא יעילים ומועדים לטעויות.

אילו פלטפורמות מושפעות?

סעיף 13 ישפיע על פלטפורמות המארחות תוכן שנוצר על ידי משתמשים כמו טוויטר, כמו גם על אלה שמרוויחים כסף מחומרים המוגנים בזכויות יוצרים כמו YouTube. פלטפורמות לא מסחריות כמו ויקיפדיה, שירותי ענן כמו Dropbox, פלטפורמות לפיתוח תוכנה כמו GitHub, ושווקים מקוונים כמו אמזון פטורים מהרפורמה.

אילו מדינות מושפעות מסעיף 13?

מכיוון שרוב חברי הפרלמנט האירופי (MEP) הצביעו בעד הוראת זכויות היוצרים של האיחוד האירופי, סעיף 13, המכונה גם “איסור הזכרון” של האיחוד האירופי, יוטל בכל מדינות אירופה בעוד שנתיים..

גם סעיף 11 נמצא בביקורת

סעיף 11 להוראות זכויות היוצרים של האיחוד האירופי מכונה “מס קישור”, מכריח את צוברי החדשות כמו חדשות Google ו- Apple לשלם למפרסמי חדשות על כך שהם מציגים קטעי סיפור. זה נועד להגן על זכויות אתרי חדשות כמו גם להגדיל את עצמאותם הכספית.

עם זאת, הדבר יביא לכך שמשתמשים יראו פחות חדשות במדיה החברתית מכיוון שזה יעלה כסף להופיע שם. זה יכול גם להוביל לירידה של 45% בתעבורה לאתרי חדשות קטנים יותר, לפי ניסוי שנערך לאחרונה על ידי גוגל בו הציג תוצאות חיפוש ללא קטעי טקסט, בניסיון להימנע מתשלום קנסות..

מה יכול להיות שסעיף 13 של האיחוד האירופי יכול להיות עבור הרשתות החברתיות?

סעיף 13 של האיחוד האירופי הופך את יוטיוב, פייסבוק ורשתות חברתיות אחרות לאחריות על חומר זכויות יוצרים שהועלה ללא רישיון. ככאלה, הם יצטרכו לנקוט צעדים יזומים כדי למנוע שיתוף של יצירות המוגנות בזכויות יוצרים באופן מקוון על ידי המשתמשים שלהם ולגלות סרטונים (כמו גם תוכן אחר) המפרים זכויות יוצרים לפני שהם הופכים לזמינים.

החקיקה מכריחה בכך אתרים אלה ליישם מנגנונים לסינון אוטומטי של תוכן המוגן בזכויות יוצרים, כמו סרטונים, תמונות ושירים, אלא אם הם מורשים ספציפית. זה המקום בו השימוש ב”העלאת פילטרים “נכנס לתמונה, אך רבים מנוגדים להם מכיוון שהכלים הללו אינם חסרי טיפש ויכולים בסופו של דבר לחסום יותר מדי.

האם האינטרנט ישתנה?

אם אתה גר באיחוד האירופי, חוק זכויות היוצרים החדש עשוי לשנות באופן דרסטי את אופן השימוש שלך באינטרנט. לא רק סעיף 13 של האיחוד האירופי יאיים על אופיו היצירתי והדיבורי של האינטרנט שכולנו התאהבנו בימינו, אלא שהוא גם יתרום למעקב וצנזורה אוניברסלית, גם אם התוכן שהועלה חוקי – הכל בשם של הגנה על זכויות יוצרים!

מתי נכנס לתוקף סעיף 13 של האיחוד האירופי?

האם סעיף 13 עבר? כן. עם זאת, בניגוד לדעה הרווחת, הוראת זכויות היוצרים של האיחוד האירופי לא תועלה לפעולה מיידית. אף על פי שהיא קיבלה את חותמת האישור הסופית מהפרלמנט, הרפורמה טרם הופכת לחוק על ידי המדינות החברות באיחוד. תהיה להם תקופה של שנתיים לתרגם את הכללים החדשים לחקיקה מתאימה העונה על דרישות ההוראה, ומשם והלאה כולם יצטרכו לעקוב אחריהם.

סעיף 13 הוא כעת סעיף 17

הוראת זכות היוצרים עובדת על למעלה משנתיים, כאשר הסעיף השנוי במחלוקת ביותר הוא סעיף 13. הוא שונה כעת לסעיף 17 בטקסט המתוקן, אך רבים ממשיכים להתייחס אליו כאל סעיף 13 למרות זאת.

מה יהיה על פלטפורמות לעשות בעתיד?

ראשית, עליהם לעשות כל שביכולתם בכדי להשיג רישיונות מבעלי זכויות שזו משימה בלתי אפשרית בפני עצמה (עוד על כך בהמשך). זה חל על כל הפלטפורמות למטרות רווח, אפילו הקטנות והקטנות ביותר. הרישיונות צריכים לכסות את כל העלאות המשתמשים, אך החקיקה שותקת כיצד בדיוק צריך שיתוף פעולה זה בין פלטפורמות לבעלי זכויות לעבוד.

עם זאת, לא כל בעלי הזכויות ירצו להעניק רישיונות כאלה ואינם יכולים להכריח אותם לעשות זאת. זו הסיבה שהדבר השני שצריך לעשות הוא להבטיח שמשתמשים לא יעלו חומרים ללא רישיון. כאמור, הדרך היחידה להשיג זאת היא באמצעות פילטר העלאה מסוג כלשהו, ​​למרות שהוא לא מוזכר במפורש ברפורמה..

המשמעות היא שבעלי זכויות יוכלו לספק לפלטפורמות את החומרים שלהם כך שניתן יהיה להוסיף אותם למערכת הסינון שלהם. לאחר מכן יש להפנות את התוכן שהועלו על ידי משתמשים על בסיס נתונים נרחב כדי לבדוק אם יש רישיונות. במקרה בו אין רישיון, התוכן לא יורשה להיכנס לרשת.

שלישית, אם כל חומר שאינו מוגן בזכויות יוצרים מוגן בזכויות יוצרים יעלה בפלטפורמה, בין אם מחוסר מידע מצד בעלי זכויות או בגלל תקלה טכנית במסנן, עליהם למחוק את התוכן ולוודא שהוא לא ישותף שוב לעולם. נוהל זה מכונה בדרך כלל הודעה והסרה.

איך האיחוד האירופי רוצה להימנע מחסימת יתר?

אף על פי שסעיף 13 להוראות זכויות היוצרים של האיחוד האירופי קובע כי חלוקת מסרים וציטוטים בין משתמשי אינטרנט לא תושפע, היא לא מפרטת באופן ספציפי כיצד יש לבצע חריגים אלה.

הפלטפורמות יידרשו לעשות את “המאמצים הטובים ביותר” כדי להבטיח את זמינותם של חומרים המוגנים בזכויות יוצרים, ולכן לא תהיה להם אפשרות אחרת מלבד להשתמש במסנני העלאה כדי להימנע מתשלום קנסות שעלולים לגרום לחסימת יתר.

סעיף 13 אוסר גם על “חובת פיקוח כללית”, אך יחד עם זאת הוא דורש לסנן את כל העלאות המשתמש. בנוסף, פלטפורמות מחויבות להליך תלונות להתמודדות עם החלטות שנויות במחלוקת.

עם זאת, סביר להניח כי גם זה לא יתקן את בעיית חסימת היתר!

קבלת רישיונות לכל העבודות אינה אפשרית

כפי שהוסבר לעיל, סעיף 13 של האיחוד האירופי מאלץ את כל הפלטפורמות לרכוש רישיונות מבעלי זכויות, ללא קשר לכמה שהם קטנים. אם הם לא יכולים להוכיח שהם עברו את הקילומטר הנוסף לקבלת רישיונות אלה, הם יהיו אחראים לכל חומר המוגן בזכויות יוצרים שהועלו על ידי המשתמשים בפלטפורמה שלהם..

מכיוון שמיליוני משתמשי אינטרנט באיחוד האירופי משתפים מדי יום מסרים, סרטונים, שירים, טקסט ותכנים אחרים בפלטפורמות, כמעט בלתי אפשרי להשיג רישיונות לכל העבודות הללו מכל בעלי הזכויות המתאימות..

לפלטפורמות לאחר מכן אין ברירה אחרת אלא להגביל את אחריותן על ידי יישום מסנני העלאה ל- 1) להבטיח את זמינותם של כל החומרים המסופקים על ידי בעלי הזכויות, וכדי 2) למנוע את העלאתם בעתיד..

מדוע מסנני העלאה הם רעיון רע?

כפי שנדון קודם לכן, הרפורמה עצמה אינה מציינת במפורש את השימוש במסנן העלאה. אך לפלטפורמות העומדות בדרישות החוק בסעיף 13 של האיחוד האירופי ולהימנע מתשלום קנסות חסרי תועלת, יישום פילטרים הוא הפיתרון היחיד, אומרים מומחים..

“מזהה תוכן” של YouTube הוא דוגמה מצוינת למערכות דומות. בעלי תוכן מעלים את הקבצים שלהם למסד נתונים מיוחד, ואז סורק ומנתח את כל הסרטונים שהוגשו ל- YouTube כדי לקבוע אם הם מפרים זכויות יוצרים או לא..

עם זאת, זה לא תמיד אמין והדגמה מושלמת מדוע מסננים אלה יכולים להזיק יותר מתועלת! גוגל השקיעה 100 מיליון דולר במערכת מזהי התוכן שלה, אך חסימת יתר ממשיכה להיות נושא משמעותי.

זה גם לא מצליח להבחין בין הפרה לשימוש הוגן. לעומת זאת, מסנן אוניברסלי עשוי להיות מועיל עוד יותר לטעויות. לדוגמה, אם מישהו מכין סרטון תגובה לפרק של תוכנית טלוויזיה, המסנן עשוי למנוע את פרסום הסרטון.

לפיכך, חוששים מצד מתנגדי חוק זכויות היוצרים של האיחוד האירופי כי העלאת מסננים עלולה לגרום למכשולים בחופש הביטוי של אזרחי אירופה..

מה אתה יכול לעשות?

מוקדם מדי לומר בוודאות שכן טרם נראה כיצד ייושם חוק זכויות היוצרים החדש ואיך פלטפורמות יזהו ויוסרו חומרי זכויות יוצרים. עם זאת, אם החוקים מיושמים איך שאנחנו חושבים שהם, שימוש ב- VPN יכול לעזור!

עם PureVPN במכשיר שלך, אתה יכול לשנות את המיקום הווירטואלי שלך לכל מקום בעולם. פשוט התחבר לשרת מחוץ לאיחוד האירופי, ו- voila – כשאתה מעלה חומרים המוגנים בזכויות יוצרים לפלטפורמות כמו יוטיוב ופייסבוק, סביר להניח שלא יהיו השלכות.

עם זאת, לקבלת פיתרון מוגן יותר מטופש, אנו ממליצים לקבל VPN ה- IP הייעודי שלנו וליצור חשבונות חדשים בכל הפלטפורמות המושפעות. שימוש בכתובת IP קבועה ממדינה שאינה באיחוד האירופי תשרת טוב יותר את המטרה ותאפשר לך להמשיך בפעילויות המקוונות שלך ללא הגבלות.

מדוע ההצבעה מחדש?

הנוסח של רפורמת זכויות היוצרים של האיחוד האירופי תוקן בתקווה לעורר פריצת דרך בשלילה המשותפת בין הפרלמנט, הנציבות והמועצה לאחר שהגיעו למבוי סתום בינואר 2019. סוף סוף הם הצליחו להגיע להסכם, מה שאומר שהאיחוד האירופי המדינות החברות היו צריכות להצביע על כך סופית.

כאשר רובם המכריע הצביעו בעד, חוק זכויות היוצרים הגיע סוף סוף לשלב היישום. המדינות שהצביעו נגד ההוראה כוללות את שבדיה, פינלנד, הולנד, איטליה, לוקסמבורג ופולין, ואילו המדינות שנמנעו כוללות את אסטוניה, סלובניה ובלגיה..

מדוע החוק החדש בנושא זכויות יוצרים?

התשובה הקצרה היא מכיוון שחוק זכויות היוצרים הנוכחי מתקיים בשנת 2001, שקדמה לעידן האינטרנט האמיתי. לפיכך, הוראת זכויות היוצרים נועדה להחליף את חוק זכויות היוצרים המיושן של האיחוד האירופי ולגרום לו לעבוד בעידן הדיגיטלי של ימינו.

ויקיפדיה מסלקת את מאמר 13 בנושא הוראת זכויות היוצרים של האיחוד האירופי

כדי למחות על הרפורמה החדשה לקראת ההצבעה הסופית, שהתקיימה ב- 25 במרץ, כמה אתרי ויקיפדיה באירופה החליטו להחשיך את היום. הם חסמו גישה והכוונו משתמשים לדבר נגד הוראת זכויות היוצרים על ידי יצירת קשר עם נציגי האיחוד האירופי המקומי שלהם. אתרים מרכזיים אחרים כמו Twitch ו- Reddit עודדו את המשתמשים לעשות זאת.

יוצרי יוטיוב נלחמים בחזרה

קהילת YouTube אינה זרה לאבני זכויות יוצרים. יוצרי תוכן התמודדו שוב ושוב עם שביתות מזויפות בזכויות יוצרים בידי טרולים, טענות ידניות על זכויות יוצרים מצד גורמים שלא קשורות בשום דרך לתוכן המדובר, ואינספור טענות של חברות תקליטים על הקליפ הקטן ביותר שמשמש..

לאחר שההצבעה הסופית נעשתה מאובקת, המדינות החברות באיחוד האירופי מחזיקות כעת תקופה של שנתיים להכנסת ההוראה לחוק. נכון לעכשיו, קשה לדעת כיצד הם יפרשו את כללי זכויות היוצרים החדשים של האיחוד האירופי וכיצד יוטיוב יגיב, אך מבחינת יוצרי YouTuber הם רחוקים מלהיות אופטימיים.

YouTubers בולטים כמו KSI, פיליפ דה פרנקו ו- PewDiePie מזהירים את הקהל שלהם מהבעיות שעלולות להתעורר עם הרפורמה החדשה. גרנדיי, אחד הדוברים הקולניים ביותר נגד סעיף 13 של האיחוד האירופי, מאמין שהתגובה של רוב ה- YouTubers הייתה פה אחד, והשינוי ישמש קריאת השכמה ליוצרים אחרים להילחם בחזרה.

האם איסור על ממים באירופה עכשיו?

הסיבה העיקרית לכך שכותרתו של סעיף 13 של האיחוד האירופי ככינוי “הרוצח meme” או “איסור meme” היא שאיש אינו בטוח אם איסור על איסור ממים כתוצאה מחוקים אלה, מכיוון שהם בדרך כלל מבוססים על חזותיים המוגנים בזכויות יוצרים..

התומכים ברפורמה זו טוענים כי ממים לא יוסרו מכיוון שהם מוגנים כפרודיות, אך המתנגדים מאמינים כי פילטרים לא היו מסוגלים להבחין בהבדלים אלה ולכן הם בסופו של דבר יתפסו בשריפה..

אז האיחוד האירופי אוסר על ממים? נכון לעכשיו, נראה שממסים ועבודות יצירה אחרות לא יראו את אור היום ברגע שחוקים חדשים אלה ייכנסו לתוקף. עם זאת, רק הזמן יגיד, והתקווה היא שהשפיות גוברת!

האם סעיף 13 של האיחוד האירופי חל על כל אתרי האינטרנט?

סעיף 13 יחול על כל הפלטפורמות אשר 1) מאחסנות ונותנות גישה לחומרים מוגנים שפורסמו על ידי המשתמשים שלהם, ו- 2) מארגנים ומקדמים חומרים מוגנים לצורך רווחים. בעיקרו של דבר מדובר בפלטפורמות כמו Dailymotion, YouTube, Soundcloud ופייסבוק הנשענים על תוכן שהועלה על ידי משתמשים. עם זאת, פלטפורמות הנמצאות תחת הקריטריונים הבאים יהיו פטורות:

  • פחות מחמישה מיליון מבקרים חודשיים ייחודיים
  • מחזור שנתי מתחת ל -10 מיליון אירו
  • פחות משלוש שנות פעילות
Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me