پروتکل های امنیتی WiFi – تفاوت بین WEP و WPA

پروتکل های امنیتی WiFi مانند WEP و WPA2 مانع از دسترسی غیرمجاز از طرف شخص ثالث به شبکه شما می شوند و داده های خصوصی شما را رمزگذاری می کنند.

WEP (Wired Equivalent Privacy) همانطور که از نام این محصول پیداست ، برای تأمین همان سطح امنیت شبکه های سیمی ساخته شده است و در اواخر دهه 1990 به عنوان یک امنیت WiFi تأیید شد.

WPA (WiFi Protected Access) ، از طرف دیگر ، پیشرفت موقت WEP بود ، اما پس از سال 2003 به طور گسترده پذیرفته شد.

تصویر

پرش به …

پروتکل امنیت WiFi چیست؟?

پروتکل های امنیتی WiFi استانداردهای رمزنگاری مانند هستند WEP، WPA، WPA2 و WPA3, هر یک از نسخه های قبلی است. اولین استاندارد امنیت WiFi (WEP) در سال 1990 تصویب شد محافظت از شبکه بی سیم. هدف آن خدمت به همان سطح بود امنیت به عنوان شبکه های سیمی.

انواع مختلف امنیتی WiFi چیست؟?

از زمان اختراع WiFi در دهه 1990 ، شبکه های بی سیم از چندین پروتکل امنیتی مختلف استفاده کرده اند. هر استاندارد جدید امنیت بیشتری را ارائه می داد ، و هرکدام قول می داد که پیکربندی آن آسان تر از مواردی باشد که قبلاً انجام شده بود اگرچه همه آنها آسیب پذیری های ذاتی را حفظ می کنند.

علاوه بر این ، با انتشار هر پروتکل جدید ، برخی از سیستم ها به روزرسانی شدند ، و برخی از آنها نبودند. به عنوان یک نتیجه ، امروز تعدادی پروتکل امنیتی مختلف در حال استفاده است. برخی از این موارد از سطح بسیار مناسبی برای محافظت برخوردار هستند ، در حالی که برخی دیگر اینگونه نیستند.

امروز سه پروتکل امنیتی اصلی وجود دارد – WEP ، WPA ، و WPA2 – و نمونه ای که هنوز رها نشده است ، WPA3. بیایید نگاه هر چه دقیقتر داشته باشیم.

WEP: حریم شخصی معادل سازی سیم

حریم خصوصی معادل سیم (WEP) اولین جریان اصلی بود استاندارد امنیتی WiFi, اگرچه ، همانطور که از نام آن پیداست ، قرار بود همان سطح شبکه های سیمی را ارائه دهد ، اما این کار را نکرد. تعدادی از مسائل امنیتی به سرعت پیدا شد ، و با وجود تلاش های بسیاری برای پچ کردن آنها ، این استاندارد توسط استاندارد کنار گذاشته شد اتحاد Wi-Fi در سال 2004.

WPA: دسترسی WiFi محافظت شده

دسترسی محافظت شده از WiFi (WPA) پروتکل در سال 2003 به عنوان جایگزینی مستقیم برای WEP توسعه داده شد. این امنیت با استفاده از یک جفت کلید امنیتی افزایش یافته است: الف کلید پیش اشتراک شده (PSK) ، که اغلب به آن WPA Personal گفته می شود ، و پروتکل یکپارچگی کلیدی موقت (یا TKIP) برای رمزگذاری. گرچه WPA نمایانگر معنی دار بود ارتقاء بیش از WEP, همچنین به گونه ای طراحی شده است که می توان سخت افزار قدیمی (و آسیب پذیر) طراحی شده برای WEP را از بین برد. این بدان معناست که برخی از آسیب پذیری های امنیتی شناخته شده سیستم قبلی را به ارث برده است.

WPA2: WiFi Protected Acccess II

WPA2 در سال 2004 به عنوان اولین پروتکل امنیتی جدید جدید از زمان اختراع WiFi ساخته شد. پیشرفت اصلی حاصل از WPA2 استفاده از سیستم رمزگذاری پیشرفته بود (AES), سیستمی که توسط دولت ایالات متحده برای رمزگذاری اطلاعات Top Secret استفاده شده است. در حال حاضر ، WPA2 همراه با AES نشان دهنده بالاترین سطح امنیتی است که معمولاً در شبکه های WiFi خانگی استفاده می شود ، اگرچه تعدادی از آسیب پذیری های امنیتی شناخته شده حتی در این سیستم وجود دارد..

WPA3: WiFi Protected Acccess III

در سال 2018 ، اتحاد WiFi از انتشار استاندارد جدید خبر داد, WPA3, که به تدریج جایگزین WPA2 خواهد شد. این پروتکل جدید هنوز به طور گسترده ای تصویب نشده است ، اما نوید بخش پیشرفت های قابل توجهی نسبت به سیستم های قبلی است. دستگاه های سازگار با استاندارد جدید در حال حاضر تولید می شوند.

به روز رسانی: به سختی یک سال از راه اندازی WPA3 می گذرد و چندین آسیب پذیری امنیتی WiFi هم اکنون رونمایی شده است که می تواند مهاجمان را قادر به سرقت رمزهای عبور Wi-Fi کند. پروتکل امنیتی Wi-Fi نسل بعدی به آن متکی است سنجاقک, دستی بهتر است که هدف آن محافظت در برابر حملات فرهنگ لغت آفلاین است.

با این حال ، محققان امنیتی چشم رونن و ماتی وانئوف نقاط ضعف موجود در WPA3-Personal را کشف کرد که به یک مهاجم امکان می دهد پسورد های شبکه های Wi-Fi را با سوء استفاده از حافظه پنهان یا نشت کانال جانبی مبتنی بر زمان بازیابی و بازیابی کند. مقاله تحقیقاتی با عنوان DragonBlood ، دو نوع نقص طراحی در پروتکل WPA3 را شرح می دهد.

اولی با حملات نزولی همراه است ، در حالی که دوم منجر به نشت کانال جانبی می شود. از آنجا که WPA2 به طور گسترده توسط میلیاردها دستگاه در سراسر جهان استفاده می شود ، انتظار می رود که تصویب جهانی WPA3 مدتی طول بکشد. به این ترتیب ، اکثر شبکه ها از طریق “حالت انتقالی” WPA3 از اتصالات WPA3 و WPA2 پشتیبانی می کنند.

با استفاده از یک نقطه دسترسی سرکش که فقط از پروتکل WPA2 پشتیبانی می کند ، می توان از حالت انتقالی برای انجام حملات تخریب استفاده کرد و دستگاه های WPA3 را مجبور به ارتباط با دستی ناامن 4 طرفه WPA2 کرد..

محققان همچنین دریافتند که دو حمله جانبی کانال علیه روش رمزگذاری رمز عبور Dragonfly به مهاجمان امکان می دهد با انجام یک حمله به پارتیشن بندی رمز عبور ، رمزهای Wi-Fi را بدست آورند..

WEP vs WPA vs WPA2: کدام پروتکل WiFi امن ترین است?

هنگام امنیت ، شبکه های WiFi همیشه نسبت به شبکه های سیمی از امنیت کمتری برخوردار خواهند بود. در یک شبکه سیمی ، داده ها از طریق کابل فیزیکی ارسال می شوند ، و این باعث می شود گوش دادن به ترافیک شبکه بسیار سخت شود. شبکه های WiFi متفاوت هستند. با طراحی ، آنها داده ها را در یک منطقه گسترده پخش می کنند ، بنابراین ترافیک شبکه به طور بالقوه می تواند توسط هر کسی که گوش می دهد برداشت شود.

بنابراین تمام پروتکل های امنیتی مدرن WiFi از دو تکنیک اصلی استفاده می کنند: پروتکل های تأیید هویت که ماشین هایی را که به دنبال اتصال به شبکه هستند شناسایی می کنند. و رمزگذاری ، که تضمین می کند اگر یک مهاجم به ترافیک شبکه گوش دهد ، قادر به دسترسی به داده های مهم نخواهد بود.

نحوه اجرای سه پروتکل امنیتی WiFi اصلی این ابزار متفاوت است ، اگرچه:

WEPWPAWPA2

هدفساخت شبکه های WiFi به اندازه شبکه های سیمی ایمن است (این کار نمی کند!)اجرای استانداردهای IEEE802.1 li در سخت افزار WEPاجرای کامل استانداردهای IEEE802.1 li با استفاده از سخت افزار جدید
حریم خصوصی داده ها
(رمزگذاری)
Rivest Cipher 4 (RC4)پروتکل یکپارچگی کلیدی موقت (TKIP)CCMP و AES
احراز هویتWEP-Open و WEP-SharedWPA-PSK و WPA-EnterpriseWPA-Personal و WPA-Enterprise
یکپارچگی دادهCRC-32کد صداقت پیامکد تأیید پیام زنجیر بلوک رمزگذار (CBC-MAC)
مدیریت کلیدیارائه نشده است4-دستی دستی4-دستی دستی
سازگاری سخت افزارتمام سخت افزارهاتمام سخت افزارهاکارت های رابط شبکه قدیمی پشتیبانی نمی شوند (فقط جدیدتر از 2006)
آسیب پذیریبسیار آسیب پذیر: مستعد ابتلا به Chopchop ، تکه تکه شدن ، و حملات DoSبهتر ، اما هنوز آسیب پذیر: حملات Chopchop ، تکه تکه شدن ، WPA-PSK و DoSکمترین آسیب پذیر ، گرچه هنوز هم در معرض حملات DoS قرار دارد
پیکربندیپیکربندی آسانپیکربندی سخت تر استWPA-Personal برای پیکربندی آسان است ، WPA-Enterprise نیز کمتر از آن استفاده می کند
Replay Attack Protectionبدون محافظتپیشخوان ترتیب برای محافظت از پخش مجددشماره داده / بسته بسته 48 بیتی از حملات پخش مجدد محافظت می کند

بدون وارد شدن به جزئیات پیچیده هر سیستم ، این بدان معنی است که پروتکل های امنیتی مختلف WiFi سطح متفاوتی از محافظت را ارائه می دهند. هر پروتکل جدید باعث افزایش امنیت نسبت به موارد قبلی شده است ، بنابراین رتبه بندی اولیه از بهترین تا بدترین روشهای امنیتی مدرن WiFi که در روترهای مدرن (بعد از 2006) موجود است ، بدین شرح است:

 • WPA2 + AES
 • WPA + AES
 • WPA + TKIP / AES (TKIP به عنوان یک روش برگشت پذیر وجود دارد)
 • WPA + TKIP
 • WEP
 • شبکه باز (اصلاً امنیتی نیست)

8 راه برای ایمن سازی شبکه Wi-Fi خود

چند مرحله ساده وجود دارد که می توانید برای امنیت بیشتر شبکه بی سیم خود استفاده کنید ، خواه در یک محیط تجاری کار کنید یا به سادگی به دنبال بهبود امنیت شبکه خانگی خود باشید.

روتر خود را به یک مکان از نظر جسمی امن منتقل کنید

در میان همه بحث در مورد طرح های رمزنگاری و پروتکل های کلیدی ، به راحتی می توان از جنبه های اساسی امنیت WiFi غافل شد: مکان فیزیکی روتر شما.

اگر با یک شبکه خانگی کار می کنید ، این بدان معنی است که چه مقدار از سیگنال WiFi شما از خانه بیرون می رود. اگر سیگنال WiFi شما توسط همسایه خود ، در خیابان بیرون یا حتی در نوار طبقه پایین ، قابل برداشت است ، خود را در معرض حملات قرار می دهید. در حالت ایده آل ، باید روتر خود را در موقعیتی قرار دهید که بتوانید در هر کجا که به آن نیاز دارید ، یک سیگنال خوب دریافت کنید ، و هیچ کس دیگری نتواند.

در یک محیط تجاری ، امنیت فیزیکی روتر شما از اهمیت بیشتری برخوردار است. با عمل ساده شخصی که دکمه بازنشانی روی روتر شما را فشار می دهد ، می توان بردارهای حمله را معرفی کرد. شما باید روتر بی سیم خود را در یک کابینت یا دفتر قفل شده نگه دارید و حتی به سیستم های نظارت تصویری فکر کنید که به شما امکان می دهد دسترسی به آن را کنترل کنید.

اطلاعات ورود پیش فرض روتر را تغییر دهید

آیا می دانید رمز عبور ادمین برای روتر شما چیست؟ اگر اینکار را نکنید ، احتمالاً روشی است که روتر با آن وارد شده است ، و این احتمالاً “مدیر” یا “رمز عبور” است. قرار است هرکسی که برای اولین بار روتر خود را تنظیم می کند این رمز عبور را تغییر دهد اما به سختی کسی این کار را انجام می دهد.

روند تغییر رمز عبور در روتر شما به مارک و مدل سخت افزار شما بستگی دارد ، اما دشوار نیست. جستجوی سریع Google برای مدل روتر شما ، دستورالعمل هایی در مورد چگونگی انجام این کار را به شما ارائه می دهد.

در هنگام انتخاب رمزعبور و نام کاربری جدید ، باید به راهنماهای عمومی در مورد انتخاب پسوردهای قوی توجه کنید: رمز عبور جدید شما باید حداقل 15 کاراکتر داشته باشد ، و ترکیبی از حروف ، اعداد و کاراکترهای ویژه را شامل شود. همچنین باید تنظیمات نام کاربری و رمز عبور خود را به طور مرتب تغییر دهید. یک یادآوری تنظیم کنید تا رمز عبور را در هر چهارم تغییر دهید. قبل از آمدن آنها و شکایت از “اینترنت خراب” اطمینان حاصل کنید که به خانواده خود بگویید که گذرواژه را تغییر داده اید.!

نام شبکه را تغییر دهید

مانند گذرواژه‌ها و نام کاربری عمومی آنها ، اکثر روترهای بی سیم با شناسه خدمات سرویس تنظیم عمومی (SSIDs) وارد می شوند ، همان نامی است که شبکه WiFi شما را شناسایی می کند. به طور معمول ، اینها مواردی مانند “Linksys” یا “Netgear3060” هستند که اطلاعاتی در مورد ساخت و مدل روتر شما می دهند. این در هنگام تنظیم اولیه فوق العاده است ، زیرا به شما امکان می دهد روتر جدید خود را پیدا کنید.

مشکل اینجاست که این اسامی همچنین به همه افرادی که می توانند سیگنال بی سیم شما را تهیه کنند ، اطلاعات بسیار مفیدی را تهیه می کنند: ساخت و مدل روتر شما. باور کنید یا نه ، لیست هایی به صورت آنلاین وجود دارد که آسیب پذیری های سخت افزاری و نرم افزاری تقریباً در مورد هر روتر موجود در آن وجود دارد ، بنابراین یک مهاجم بالقوه می تواند به سرعت بهترین راه برای سازش شبکه شما را پیدا کند..

این مشکل خاص است اگر شما اطلاعات ورود به طور پیش فرض را در روتر خود تغییر نکرده باشید (به بالا مراجعه کنید) ، زیرا یک مهاجم می تواند به راحتی به عنوان مدیر وارد روتر شما شود و باعث ویرانی شود.

سیستم عامل و نرم افزار خود را به روز کنید

همه ما می دانیم که برای محدود کردن آسیب پذیری های امنیتی باید نرم افزار خود را به روز نگه داریم ، اما بسیاری از ما اینگونه نیستیم. این برای نرم افزار و سیستم عامل روی روتر شما دو برابر می شود. اگر قبلاً سیستم عامل روتر خود را به روز نکرده اید ، تنها نیستید. در یک نظرسنجی در سال 2014 از متخصصان فناوری اطلاعات (!) و کارمندانی که از راه دور کار می کنند ، که توسط شرکت امنیتی Tripwire انجام شده است ، تنها 32٪ گفتند که آنها می دانند چگونه می توانند روترهای خود را با جدیدترین سیستم عامل به روز کنند..

بخشی از دلیل این امر این است که برخلاف سیستم عامل شما ، بسیاری از روترها به طور دوره ای به شما یادآوری نمی کنند که به روزرسانی های امنیتی را بررسی و بارگیری کنید. احتمالاً باید خودتان این موارد را بررسی کنید ، بنابراین یادآوری کنید هر چند ماه یکبار انجام دهید ، و گذرواژهای خود را تغییر دهید.

به روزرسانی های سیستم عامل از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند ، زیرا سیستم عامل اساسی ترین کدی است که توسط روتر شما استفاده می شود. آسیب پذیری های جدید در سیستم عامل روتر WiFi همواره مشخص می شود و با دسترسی به سطح سیستم عامل روتر شما ، هیچ مشکلی برای خطا کاری که یک مهاجم می تواند ایجاد کند وجود ندارد..

به طور معمول ، برای به روزرسانی آسیب پذیری های امنیتی خاص ، به روزرسانی های سیستم عامل منتشر می شوند و پس از بارگیری ، خود نصب خواهند شد. این کار آنها را به یک قدم ساده در تأمین امنیت شبکه بی سیم شما تبدیل می کند.

از WPA2 استفاده کنید

شما باید از امن ترین پروتکل شبکه بی سیم که می توانید استفاده کنید و برای بیشتر افراد این WPA2 با AES همراه خواهد بود.

اکثر روترهای مدرن این امکان را دارند که چندین نوع مختلف پروتکل امنیتی WiFi را اجرا کنند ، تا آنها را تا حد امکان با سخت افزار گسترده ای سازگار کند. این بدان معنی است که روتر شما ممکن است پیکربندی شده باشد تا از پروتکل منسوخ شده خارج از جعبه استفاده کند.

چک کردن با استفاده از پروتکل روتر شما به راحتی انجام می شود: کافی است دستورالعمل های آنلاین را جستجو کنید ، به روتر خود وارد شوید و قادر خواهید بود تنظیمات را ببینید (و تغییر دهید). اگر متوجه شدید روتر شما از WEP استفاده می کند ، باید فوراً این کار را تغییر دهید. WPA بهتر است ، اما برای بالاترین سطح امنیتی شما باید از WPA2 و AES استفاده کنید.

اگر از روتر قدیمی استفاده می کنید ، ممکن است این باشد که با WPA2 یا AES سازگار نیست. اگر این مورد وجود داشته باشد ، شما چند گزینه دارید. ابتدا باید یک نسخه ارتقاء دهنده سیستم عامل را بررسی کنید که به روتر شما امکان استفاده از WPA را بدهد: از آنجا که WPA به گونه ای طراحی شده است که با روترهای قدیمی WEP سازگار باشد ، اکنون بسیاری از آنها این قابلیت را دارند..

اگر نمی توانید یک نسخه ارتقاء سیستم عامل را پیدا کنید ، وقت آن است که به فکر به روزرسانی سخت افزار خود باشید. این یک گزینه گران نیست – بسیاری از ISP ها روتر جدید را با حداقل هزینه یا حتی به صورت رایگان به شما ارائه می دهند – و مطمئناً ارزان تر از عواقب هک شدن شبکه شما است.!

WPS را خاموش کنید

اگرچه WPA2 بسیار امن تر از پروتکل هایی است که قبل از آن آمده است ، اما تعدادی از آسیب پذیری های امنیتی خاص را حفظ می کند که باید از آنها آگاه باشید. برخی از این موارد به دلیل ویژگی WPA2 ایجاد شده است که برای آسانتر کردن شبکه بی سیم شما ایجاد شده است: WPS.

WiFi Protected Setup (WPS) بدین معنی است که اتصال یک دستگاه به شبکه WiFi برای اولین بار به آسانی فشار دادن یک دکمه است. اگر فکر می کنید که به نظر می رسد مانند یک نقص امنیتی ، حق با شماست. اگر WPS را فعال کنید ، هرکسی که بتواند از طریق جسمی به روتر شما دسترسی پیدا کند ، می تواند در شبکه شما جایگاهی بدست آورد.

خاموش کردن WPS به اندازه کافی آسان است: به عنوان یک مدیر اداری به روتر خود وارد شوید و باید گزینه ای را برای غیرفعال کردن آن مشاهده کنید. اگر نیاز به اتصال یک ماشین اضافی به شبکه خود دارید ، می توانید به طور خلاصه آن را دوباره روشن کنید ، البته فقط اطمینان حاصل کنید که هنگام کار دوباره آن را خاموش کنید.!

DHCP را محدود یا غیرفعال کنید

اگر به دنبال امنیت بیشتری هستید ، باید غیرفعال کردن سرور Dynamic Host Configuration Protocol (DHCP) که روتر شما از آن استفاده می کند را در نظر بگیرید. این سیستم به طور خودکار آدرس های IP را به هر دستگاه متصل به روتر شما اختصاص می دهد و به دستگاه های اضافی امکان می دهد تا به راحتی به شبکه بی سیم شما متصل شوند. مشکل این است که به هر شخص متصل به شبکه شما یک آدرس IP ، از جمله شخصی که به دنبال دستیابی به دسترسی غیرمجاز است ، می دهد.

برای مقابله با این آسیب پذیری بالقوه دو رویکرد وجود دارد. اولین مورد محدود کردن دامنه DHCP است که روتر شما استفاده می کند و این باعث می شود تعداد ماشینهایی که می توانید به آن متصل شوید محدود شود. روش دوم غیرفعال کردن کامل DHCP است. این بدان معنی است که شما باید هر بار که به شبکه خود متصل شد ، یک آدرس IP را به صورت دستی اختصاص دهید.

اینکه آیا این رویکردها برای شبکه شما مناسب هستند ، به نحوه استفاده شما بستگی دارد. اگر معمولاً چندین دستگاه را به روتر خود وصل و وصل می کنید ، می توان برای اختصاص یک آدرس IP به صورت دستی بسیار وقت گیر بود. از طرف دیگر ، اگر تعداد دستگاههایی که می خواهید اتصال داشته باشید محدود و قابل پیش بینی است ، غیرفعال کردن DHCP کنترل زیادی را به شما می دهد که چه کسی به شبکه شما متصل است.

کدام نوع پروتکل امنیتی بی سیم برای Wi-Fi مناسب است?

نکته اصلی در اینجا این است: امن ترین راه اندازی WiFi که امروز می توانید داشته باشید WPA2 با AES است. استفاده از این استاندارد همیشه ممکن نخواهد بود.

به عنوان مثال ، ممکن است سخت افزار شما از WPA2 یا AES پشتیبانی نکند. این مشکلی است که با ارتقاء سخت افزار شما برطرف می شود. این ممکن است مانند گزینه های گران قیمت به نظر برسد ، اما بیشتر ISP ها در صورت منسوخ بودن یک روتر رایگان به روز شده در اختیار شما قرار می دهند. این امر به ویژه در صورتی که روتر شما باستانی است ، مهم است و فقط از WEP پشتیبانی می کند. اگر اینگونه است ، آن را آشغال کنید و مورد جدیدی کسب کنید.

تنها ضرر استفاده WPA2 و AES این است که رمزگذاری درجه نظامی که از آن استفاده می کند ، گاهی اوقات می تواند اتصال شما را کند کند. اگرچه این مسئله به طور عمده روی روترهای قدیمی که قبل از WPA2 عرضه شده اند تأثیر می گذارد ، و فقط از طریق یک به روزرسانی سیستم عامل WPA2 را پشتیبانی می کند. هیچ روتر مدرن از این مشکل رنج نخواهد برد.

مشکل بزرگ دیگر این است که همه ما مجبور هستیم هر از گاهی از اتصالات وای فای عمومی استفاده کنیم و در برخی موارد سطح امنیت ارائه شده بر روی آنها ضعیف است. بنابراین بهترین رویکرد این است که از سطح امنیتی ارائه شده در شبکه هایی که به آنها وصل می شوید آگاه باشید و از ارسال گذرواژه‌ها (یا سایر اطلاعات مهم) در شبکه های ضعیف ایمن خودداری کنید..

همه این موارد را می توان در جدول زیر خلاصه کرد:

رمزگذاری StandardSummary چگونه کار می کند آیا می توانم از آن استفاده کنم?
WEPاولین استاندارد امنیتی 802.11: هک کردن آسان.از رمزنگاری RC4 استفاده می کند.نه
WPAاستاندارد موقتی برای پرداختن به نقص های امنیتی مهم در WEP.از رمزگذار RC4 استفاده می کند ، اما کلیدهای طولانی تر (256 بیتی) را اضافه می کند.فقط در صورت عدم دسترسی WPA2
WPA2استاندارد فعلی با افزایش سخت افزاری مدرن ، رمزگذاری افزایش کارایی ندارد.رمزگذاری RC4 را با CCMP و AES جایگزین می کند تا احراز هویت و رمزگذاری قوی تر شود.آره

سؤالات متداول

چگونه می توانم دریابم چه نوع تنظیمات امنیتی Wi-Fi روتر بی سیم من است?

دانش قدرت است ، بنابراین پیدا کردن پروتکل امنیتی Wi-Fi که استفاده می کنید اولین قدم برای محافظت از خود است.

چند روش وجود دارد که می توانید این کار را انجام دهید. ساده ترین استفاده از تلفن هوشمند خود است:

 • برنامه تنظیمات را در دستگاه تلفن همراه خود باز کنید.
 • به تنظیمات اتصال Wi-Fi دسترسی پیدا کنید.
 • شبکه بی سیم خود را در لیست شبکه های موجود پیدا کنید.
 • برای بالا بردن پیکربندی شبکه ، روی نام شبکه یا دکمه اطلاعات ضربه بزنید.
 • پیکربندی شبکه را برای نوع امنیتی بررسی کنید.

اگر در لپ تاپ یا رایانه رومیزی هستید ، بالا بردن تنظیمات شبکه به طور معمول به شما امکان می دهد پروتکل امنیتی Wi-Fi مورد استفاده خود را ببینید..

اگر اینطور نیست ، یک جستجوی Google را برای نام تجاری و مدل روتر خود انجام دهید ، و باید دستورالعمل نحوه ورود به تنظیمات آن را پیدا کنید ، جایی که می توانید پروتکل جدیدی را که با استفاده از آن می توانید ببینید (و تغییر دهید).

دانستن نحوه انجام این کار همچنین برای تغییر تنظیمات پیش فرض روتر شما ، که بخش مهمی از ایمن سازی شبکه شما است ، ضروری است ، بنابراین باید بدانید که در هر صورت چگونه باید به روتر خود وارد شوید!

4g از Wi-Fi ایمن تر است?

به طور کلی ، بله.

پاسخ بهتر این است که بستگی به شبکه Wi-Fi دارد. 4G (یا 3G یا هر تلفن هوشمند شما برای داده های تلفن همراه از آن استفاده می کند) امن است زیرا شما تنها شخصی هستید که از این اتصال استفاده می کند. هیچ کس دیگر نمی تواند به اطلاعات ارسال شده از طریق این اتصال دسترسی پیدا کند ، مگر اینکه آنها از تکنیک های بسیار پیشرفته استفاده کنند.

همین اصل در مورد شبکه های Wi-Fi نیز صدق می کند. اگر به عنوان مثال تنها شخصی هستید که از شبکه خانگی خود استفاده می کنید و آن را به روشی مطمئن راه اندازی کرده است (به راهنمای ما در بالا مراجعه کنید) ، سپس اتصال شما بسیار امن خواهد بود.

هرگز ، هرگز اطلاعات شخصی ، از جمله گذرواژه‌ها یا اطلاعات بانکی ، را از طریق شبکه عمومی Wi-Fi ارسال نکنید. بسیاری از این شبکه ها از پروتکل های امنیتی ضعیف استفاده می کنند ، اما حتی آنهایی که ادعای امنیت دارند ذاتاً آسیب پذیر هستند به دلیل تعداد افرادی که در یک زمان از آنها استفاده می کنند.

در اینجا چند راهنما دیگر درباره شبکه های WiFi آورده شده است:

 • امنیت شبکه خانگی
 • امنیت کانون
 • امنیت WiFi عمومی
 • تهدیدات WiFi
 • همه شبکه های WiFi آسیب پذیر هستند
 • Kim Martin
  Kim Martin Administrator
  Sorry! The Author has not filled his profile.
  follow me