VPN më e mirë Viber: Qasja në të nga kudo në vitin 2020

Viber nuk mund të arrihet në Kinë, ndërsa disa vende në Lindjen e Mesme kanë kufizuar tiparin e tij të thirrjeve zanore. PureVPN ju lejon të merrni një adresë IP nga një vend miqësor VoIP, duke ju lejuar të merrni akses në Viber nga kudo tjetër.

. Logo Viber VPN

Me më shumë se 260 milion përdorues aktivë në mbi 190 vende, Viber është një nga programet më të njohura të VoIP dhe mesazheve të çastit pas WhatsApp. Shumë njerëz përdorin karakteristikat e tij për të komunikuar me miqtë dhe familjen nga e gjithë bota.

Sidoqoftë, Viber nuk është i arritshëm nga kudo. Merrni për shembull Kinë, ku shërbimi është bllokuar plotësisht. Plus, ka edhe vende të tjera, siç janë ato në Lindjen e Mesme, të cilat kufizojnë funksionimin e VoIP.

Ekziston një rrugëdalje e thjeshtë për ta hyrë atë nga kudo, sidoqoftë. Me një VPN Viber, ju menjëherë mund të merrni rreth këtyre pengesave duke i mbajtur të dhënat tuaja të sigurta nga kriminelët në internet dhe sytë e tjerë të prishur. Lexoni për të mësuar më shumë:

Arsyet që ju nevojiten VPN Viber

Këtu janë disa arsye të mira pse duhet të merrni parasysh përdorimin e një VPN për Viber:

1. Për të hyrë në të nga rajone të padisponueshme

Viber është e ndaluar në disa vende sepse qeveritë e tyre duan të kontrollojnë të dhënat që qytetarët e saj po i dërgojnë dhe marrin. Ata i bëjnë presion ISP-ve për të bllokuar hyrjen në të gjithë vendin, duke i lënë vendasit dhe mërgimtarët të paaftë ta përdorin atë për të qëndruar në kontakt me të dashurit. Më poshtë është një listë e vendeve që kanë kufizuar pjesërisht ose plotësisht Viber:

 • Jemen
 • Qatar
 • Kinë
 • Oman
 • Korea e Veriut
 • Arabia Saudite
 • Jordan
 • Emiratet e Bashkuara Arabe
 • Iran
 • Qatar

Shtë e rëndësishme të theksohet se disa prej tyre vazhdojnë të bllokojnë aplikacionin edhe sot e kësaj dite, ndërsa të tjerët e bënë këtë vetëm përkohësisht. Duke përdorur një VPN, megjithatë, nuk është e nevojshme të merreni me këto pengesa rrugore. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të ndryshoni vendndodhjen tuaj virtuale në një vend ku Viber është i disponueshëm, dhe do të keni mundësinë ta përdorni atë në asnjë kohë.

2. Për të siguruar trafikun tuaj në Internet

Viber siguron siguri të mirë pasi kriptimi nga fundi në fund i mban bisedat tuaja të mos shihen ose dëgjohen nga kushdo. Prandaj, mund të pyesni veten, “pse më duhet edhe një VPN për të siguruar të dhënat e mia?” Epo, kryesisht varet nga ku dhe kur e përdorni shërbimin. Për shembull, dërgimi i mesazheve Viber përmes Wi-Fi publik do të komprometojë disa nga privatësia juaj.

Ndërsa aplikacioni përdor enkriptim, ka shumë të ngjarë që pikë e nxehtë Wi-Fi me të cilën jeni lidhur nuk – kjo e bën më të lehtë për kriminelët në internet të monitorojnë trafikun tuaj! Nëse ata janë në gjendje ta përgjojnë atë disi, të dhënat tuaja personale mund të lihen të prekshme nga vjedhjet. Një VPN do të ofrojë një shtresë shtesë të kriptimit në trafikun tuaj në mënyrë që të mund të përdorni Viber me paqe të plotë të mendjes.

3. Për të anashkaluar goditjen e gjerësisë së bandës

Shumica e ISP-ve mbështeten në praktikën e gjuajtjes së bandës kur përfshiheni në aktivitete të caktuara siç janë përdorimi i shërbimeve VoIP, transmetimi i videove, luajtja e lojërave në internet dhe shkarkimi i skedarëve. Megjithëse ato ngadalësojnë shpejtësinë e Internetit tuaj për të menaxhuar bllokimin e rrjetit, mund të jetë gjithashtu që të detyroni përdoruesit të blejnë një abonim më të kushtueshëm për shpejtësi të qëndrueshme.

Nëse lidheni me një shërbim VPN para se të përdorni Viber, ISP-ja juaj nuk do të jetë në gjendje të tregojë se çfarë jeni duke bërë në internet. E vetmja gjë që ata do të shohin është kodi gibberish, mirësjellja e procesit të tunifikimit dhe enkriptimit që ndodh. Si rezultat, mund të përjetoni shpejtësi pa mbyt kur bën thirrje VoIP në çdo cep të botës.

PureVPN – VPN më e mirë për Viber!

Nëse jeni në treg për një VPN të besueshëm Viber, mos kërkoni më tej. PureVPN vjen me gjithçka që dëshironi në një VPN për të hyrë në Viber, e cila përfshin:

 • Testuar asnjë politikë shkrimesh: Intimiteti juaj është me përparësi të madhe për ne, kjo është arsyeja pse ne nuk ruajmë regjistrat e çfarëdo lloji. Mos e thuaj fjalën tonë – një kontroll i pavarur i kohëve të fundit vërteton se pretendimet tona nuk janë thjesht tym dhe pasqyra!
 • Juridiksioni Miqësor për Intimitet: Ne jemi me seli në Hong Kong, ku nuk ekzistojnë asnjë ligj për ruajtjen e të dhënave. PureVPN është gjithashtu larg nga mbikëqyrja e syve 5, 9 dhe 14, që do të thotë se nuk keni asgjë për t’u shqetësuar gjatë përdorimit të shërbimit tonë.
 • Rrjeti Global i Serverëve: Me një rrjet të gjerë me më shumë se 2000 servera VPN në mbi 180 lokacione, ju keni zgjedhje të bollshme kur bëhet fjalë për të zgjedhur vendet që nuk e kanë ndaluar përdorimin e Viber.
 • Shpejtësitë e shpejta: Në mënyrë tipike, lidhja me një VPN do të ngadalësojë shpejtësinë e Internetit tuaj në një shkallë të caktuar. Sidoqoftë, do të jeni të kënaqur të dini që ne vazhdimisht zgjedhim serverët tanë për shpejtësi, në mënyrë që të keni lidhje të shpejtë dhe të qëndrueshme pa marrë parasysh sa është ora e ditës.
 • Bandwidth i pakufizuar: PureVPN e kupton që kapakët e bandës jo vetëm që zvogëlojnë cilësinë e lidhjes suaj Viber por edhe për sa kohë ju mund të qëndroni të lidhur. Prandaj, ne nuk vendosim asnjë kufizim në përdorimin e gjerësisë së bandës.
 • Përputhshmëria me celularin: Megjithëse Viber punon në të dyja platformat e desktopit dhe të lëvizshëm, përdoret më së shpeshti në këto të fundit. Për fat të mirë, PureVPN ofron aplikacione të lehta për t’u përdorur dhe intuitive për iOS, si dhe Android.
 • siguri & Karakteristikat e intimitetit: Ne ofrojmë kriptim AES 256-bit, mbrojtje nga rrjedhja DNS dhe një ndërprerës vrasës për të mbrojtur bisedat tuaja Viber. Për më tepër, ju gjithashtu keni ndarje tunele për të hyrë në mënyrë të sigurt Viber dhe për të përdorur shërbime lokale në të njëjtën kohë.

Si të qaseni në Viber duke përdorur një VPN?

Procesi është aq i lehtë sa 1, 2, dhe 3. Vetëm ndiqni hapat e përmendur më poshtë, dhe do të keni mundësi të hyni në Viber nga kudo në disa minuta:

 1. Shkoni në faqen tonë të porosive dhe blini një pajtim PureVPN që është i duhuri për ju.
 2. Shkarkoni dhe instaloni aplikacionin për pajisjen tuaj.
 3. Pasi të keni mbaruar, regjistrohuni duke përdorur emrin dhe fjalëkalimin tuaj.
 4. Lidhuni me një vendndodhje të serverit ku nuk vendosen kufizime në përdorimin e Viber, të tilla si Shtetet e Bashkuara.
 5. Prisni që lidhja VPN të vendoset.
 6. Tani, filloni aplikacionin Viber dhe bisedoni larg!

Pyetjet e bëra më shpesh

Më poshtë janë disa nga pyetjet më të shpeshta në lidhje me Viber dhe VPN:

A mund ta përdor Viber në Dubai?

Jo nëse përdorni një VPN Viber pasi aplikacioni është i bllokuar në Emiratet e Bashkuara Arabe. Thjesht merrni një adresë IP nga një vend tjetër në të cilin Viber është i arritshëm, dhe do të jeni mirë të shkoni!

A mund ta përdor Viber në Kinë?

Pa një VPN për Viber si PureVPN, nuk mund! Ne jemi një nga ofruesit e paktë të VPN që janë akoma të aftë të anashkalojnë Firewall-in e Madh të Kinës.

Përfundimi i gjërave lart

Aty e keni. Tani ju e dini se si të përdorni Viber me një VPN, mund të filloni dhe të bisedoni me miqtë dhe familjen tuaj pa ndonjë telashe. Nëse keni ndonjë pyetje ose shqetësim, ndjehuni të lirë të përdorni seksionin e komenteve më poshtë, dhe ne do t’ju kthehemi sa më shpejt që të mundemi!

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me