Si të tregoni nëse telefoni juaj është hakuar


Si të tregoni nëse telefoni juaj është hakuar

Telefonat tanë inteligjentë janë një pjesë e rëndësishme e jetës sonë të përditshme. Gjithashtu, është një pajisje që ne çdo ditë e mbajmë me vete në xhepa, kështu që është gjithmonë transparent për vjedhjen e të dhënave. Kështu, është thelbësore të ruani një nivel të caktuar të sigurisë dhe të siguroheni që të merren masa të mjaftueshme për të mbrojtur të dhënat tuaja të çmuara kundër hakerave.


Hakerët gjithmonë i përmirësojnë mjetet e tyre. Sidoqoftë, jo të gjithë hakerat kanë qëllimin etik të kujdesen mirë për të dhënat, ku ekzistojnë hakerat e kapelave të zeza, të cilët vazhdimisht janë në rregull për të marrë informacionin tuaj të vlefshëm dhe abuzimin me të dhe për të marrë atë që dëshirojnë.

Ky udhëzues do t’ju japë një detaj gjithëpërfshirës të si t’ju them nëse telefoni juaj është hakuar dhe kundërmasat e kërkuara që kanë të bëjnë me programin e hackuar.

IMG

 • Telefon i hakuar!
 • Dije për të
 • Kush e hakeroi
 • Farë duhet të bëni
 • Masat parandaluese

Si mund të hackohet telefoni juaj?

Ekzistojnë teknika të ndryshme për të marrë një telefon i hakuar. Disa madje nuk kërkojnë ekspertizë teknike dhe mund të kryhen nga përdoruesit e rregullt gjithashtu.

Duke kryer Sulmi Sim Swap, hakerat e kapelave të zeza mund të transferojnë numrin tuaj të telefonit në kartën e tyre Sim dhe të vjedhin informacionin e llogarisë tuaj.

Spyware aplikacionet mbledhin të dhënat tuaja dhe ju spiunojnë. Disa spyware janë mjaft të lehtë për t’u përvetësuar dhe mund të përdoren nga çdo person i rregullt që nuk posedon ndonjë ekspertizë teknike në fushën e hakerave.

Ju mund të merrni përmes malware përmes pikat e nxehta publike të Wi-Fi ose stacionet e karikimit. Hakerat joetikë mund të vendosin pika të rreme të Wi-Fi dhe t’ju drejtojnë në faqet e internetit të phishing ose madje edhe të vjedhin të dhënat tuaja përmes porteve USB në një sistem karikimi.

Teksti i phishing, për shembull, mesazhet në Facebook ose posta elektronike që përmbajnë lidhje të gabuara mund të instalojnë aplikacione për të vjedhur informacionin tuaj të vlefshëm.

Ju gjithashtu mund të godisni disa lidhje të mbushura me viruse në internet ose duke klikuar disa të rastit pop-up me qëllim të keq që ju përcjellin drejt përmbajtjes së paligjshme.

është hakuar telefoni im

Si të dini nëse telefoni juaj është hakuar?

A e ka kaluar mendjen ndonjëherë duke pyetur se a është hackuar telefoni im? Këtu janë disa nga shenjat që do të sigurojnë që e keni bllokuar telefonin tuaj.

 • Ju vini re diçka në ekranin tuaj fillestar që nuk e keni shtuar. Kjo mund të jetë disa aplikacione të rastit ose thirrje të dyshimta në librin tuaj të telefonit.
 • Telefoni juaj nuk funksionon ashtu siç supozohet të funksionojë fillimisht. Një telefon i ngadaltë mund të jetë një shenjë e tij mbi përdorimin e më shumë burimeve dhe kullimin e baterisë në një normë dukshëm më të shpejtë. Disa praktika hakmarrjeje madje mund ta bëjnë telefonin të padobishëm ose të zvogëlojnë fuqinë në mënyrë të konsiderueshme.
 • Të dhënat tuaja mund të shfrytëzohen në mënyrë drastike pa ndonjë përdorim të dhënash për veten tuaj. Kjo është për shkak të hakerave që përpiqen të depërtojnë informacionin nga smartphone tuaj dhe, si rezultat, bëhet i shtrenjtë edhe për ju.
 • Telefoni juaj mund të mos funksionojë ashtu siç dëshiron. Përplasjet e aplikacioneve ose telefoni që futet në një lak boot mund të jetë disa nga shenjat e mëdha të një malware vdekjeprurës në sistemin tuaj celular.
 • Nëse vëreni shumë pop-up që shfaqen në ekranin tuaj në shtëpi, me siguri keni instaluar disa spiun në kompjuterin tuaj.
  • siguroni telefonin tuaj

   Si të zbuloni se kush e hakeroi telefonin tuaj?

   Në qoftë se sulmuesi nuk ka synuar një sulm drejt jush, gjetja e burimit të origjinës mund të jetë një detyrë mjaft e vështirë. Provoni të kuptoni të gjitha aplikacionet që nuk i mbani mend dhe numrat e telefonit dytësor që nuk janë në llogarinë tuaj që kanë bashkëvepruar me ju.

   Një kërkim i rastësishëm mund të ju gjejë disa ndërlidhje, por gjetja e hakerit zakonisht kryhet nga një ekspert i sigurisë kibernetike, i cili posedon njohuri teknike të kërkuara për të rrëzuar sulmuesin. Në përgjithësi është e mundshme raportimi i rasteve të tilla në agjencinë e zbatimit të ligjit për vlerësim të mëtejshëm.

   është hakuar telefoni im

   Tofarë duhet të bëni nëse telefoni juaj është hackuar

   Nëse keni një telefon të hakuar, ekzistojnë disa masa kundërvënëse për të cilat mund të zgjidhni siç thuhet më poshtë

   • Rivendosni fjalëkalimet tuaja Menjëherë
   • Ininstaloni programin me qëllim të keq menjëherë
   • Informoni të gjithë në listën tuaj të kontakteve tek injoroni mesazhe të dyshimta që vijnë nga fundi juaj
   • Ndaloni të ndërroheni në pikën e nxehtë tuaj celular në publik pasi kjo e bën më të lehtë për hakerat që të arrijnë nga ju
   • Instaloni një program të besueshëm antivirus për të skanuar për malware dhe për t’ju mbrojtur nga aplikacionet e infektuara
   • Rivendosni telefonin tuaj në cilësimet e fabrikës. Mund të ndihmojë nëse pop-up-et nuk mbarojnë kurrë, duke e bërë të pamundur përdorimin e smartphone-it tuaj. Ky opsion supozohet të jetë akti përfundimtar nëse asgjë tjetër nuk funksionon.
   • siguroni telefonin tuaj

    Si të parandaloni që telefoni juaj të hakohet

    • Mos e ekspozoni pikën e nxehtë të celularit tuaj në publik, dhe nëse e bëni këtë, sigurohuni që të keni cilësimet më të larta të sigurisë në pajisjen tuaj mobile.
    • Tërhiqni vëmendjen larg stacioneve të karikimit që nuk ju besoni. Nëse doni të përdorni Wi-Fi publik, sigurohuni që të keni të instaluar një VPN. Hakerët e kapelave të zeza përpiqen të krijojnë pika të rreme të hyrjes, duke u hijezuar mbi një rrjet të mirëfilltë për të vjedhur informacion dhe t’ju përcjellin në përputhje me rrethanat. Asnjëherë mos harroni të shkëputni Wi-Fi tuaj nga ndonjë rrjet publik, pasi të keni ndaluar përdorimin e tij.
    • Bluetooth gjithashtu mund të jetë një qasje e hapur për hakerat, kështu që nëse nuk janë në përdorim, përpiquni ta mbani të fikur
    • Mbroni telefonin tuaj si fort Knox me shtresa sigurie, për shembull, duke përdorur skanimin e gjurmëve të gishtërinjve, skanimin e irisit, zbulimin e fytyrës dhe shumë të tjera.
    • Mos hapni ndonjë lidhje të dyshimtë në kutinë tuaj elektronike ose skedarët. Ato mund të jenë në hije si malware
    • Instaloni aplikacione mbrojtëse për mbrojtje dhe vazhdimisht mbani softuer të azhurnuar
    • Asnjëherë mos përdorni faqet e shkarkimit për të cilat nuk ju besoni. Ato janë një nga origjinat e aksesit malware në pajisjen tuaj.

    A është hakuar telefoni im

    Dëshironi të rimarrni privatësinë tuaj në internet? Ju mund të dëshironi të kontrolloni udhëzuesit më poshtë:

    Kim Martin Administrator
    Sorry! The Author has not filled his profile.
    follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map