Si të merrni WiFi pa Ofruesin e Shërbimit të Internetit (ISP)

Instalimi i një lidhje interneti për një rrjet shtëpiak mund të jetë i shtrenjtë, gjithashtu pagesa e një qiraje mujore prej minimumi $ 60 në Shtetet e Bashkuara është e rëndë për shumicën e përdoruesve mesatarë atje. Pra, shumë njerëz mendojnë ose gjejnë për çfarëdo qoftë se si të marrin WiFi falas në shtëpi.

Si të merrni WiFi falas në shtëpi?

Pikat e lëvizshme

Mënyra më e mirë për të shmangur një rrjet publik dhe për të siguruar që lidhja e internetit të jetë aktive në çdo pajisje me koston më të ulët të mundshme është përmes marrjes së një hotspot celular. Do të ketë një kosto të lartë për pajisjen, kështu që do të duhet të blini pajisjen dhe të zgjidhni një plan celular në internet nga Ofruesi i Shërbimit tuaj të Internetit për përballueshmërinë tuaj.

Shumë firma ofrojnë pikat e tyre të lëvizshme, por çmimi mund të ndryshojë sipas teknologjisë WiFi që do të përdorni. Për shembull, pajisjet që mbështesin kostot 4G do të ishin dukshëm të ulëta, ndërsa pajisjet që ofrojnë teknologji 5G do të ishin me çmim të lartë. Ekzistojnë 3 pika të njohura të lëvizshme që ju rekomandojmë t’i blini.

 • Verizon Jetpack MiFi 8800L
  Kjo pajisje është ndoshta më e mira në treg tani për tani. Pajisja mbështet lidhjen 4G dhe është e vetmja që përdor modemin X20 të QUALCOMM, do të thotë se mund të bashkojë 5 bartës dhe gjithashtu mbështet 11 bende LTE. Zona e nxehtë e Verizon Jetpack jep pritje shumë më të mirë në smartphone dhe tableta për shkak të dy porteve të saj TS9. Pra, nëse jeni duke kërkuar të lidheni me një rrjet WiFi pa lidhje kabllo, rekomandohet shumë ky rrjet portativ i nxehtë celular. Ju mund ta blini pajisjen vetëm për 99 dollarë dhe të regjistroheni një kontratë dy vjeçare me ta. Pajisja kushton një 199 dollarë të përballueshëm nëse nuk doni të mbylleni në një kontratë.
 • Nighthawk LTE ruter hotspot celular
  Ruteri hotspot i celularit Nighthawk është në pronësi të AT&T. nëse duhet të dini se si të merrni WiFi kudo? Kjo është zgjidhja përfundimtare për të blerë për çdo pajisje portative. Specifikimet e saj shprehen se do të gjeni modemin X16 të QUALCOMM nën atë që mbështet katër kanale të spektrit. Pajisja gjithashtu vihet nën qendër të vëmendjes duke lejuar rregullimet e routerit ku disa rutera nuk do t’ju lejojnë. Pajisja mbështet përcjelljen e portit dhe mbështetje të pajtueshme 802.11 a.c. Kjo pikë e nxehtë për celular mund të mos jetë e përshtatshme për ju për shkak të madhësisë së saj; ekzistojnë disa mundësi të tjera të konsiderueshme në dispozicion që sigurojnë transportueshmëri. Pajisja vjen vetëm me një çmim prej 89,99 $, i kyçur nën kontratë ose një pajisje pa kontratë do të kushtonte 189,99 $ para-front.
 • Zona kryesore e WiFi 4G WiFi i Manualit në Roaming
  Udhëtarët e shpeshtë gjithmonë do të kërkojnë një pikë të besueshme që do të përdoret kudo që janë. Kështu që ju nevojitet një pikë e nxehtë e lëvizshme që ju shërben si brenda vendit ashtu edhe ndërkombëtarisht. Kjo e bën pikën e lëvizshme për njeriun në roaming si zgjedhjen më të mirë, që funksionon nën 100 vende dhe kushton 9,99 dollarë në ditë pa marrë parasysh se ku jeni. Padyshim që nuk e bën këtë si një opsion të brendshëm, por ata që po udhëtojnë dhe duan të qëndrojnë në kontakt me familjen ose miqtë e tyre mund të zgjedhin këtë pajisje, pasi është shumë më lirë sesa të keni një plan roaming për smartphone tuaj.

pikat e nxehta të lëvizshme

Lidhni lidhjen tuaj me smartphone ose internet

Nëse nuk kërkoni të dhëna celulare rregullisht dhe përkundrazi thjesht ju duhet qasje e rastit se si të merrni internet pa kabllo, mënyra më e shpejtë dhe e thjeshtë për të marrë në internet është të lidhni pajisjen tuaj. Sidoqoftë, lidhja e telefonave tuaj të zgjuar ka dy disavantazhe kryesore; së pari, ju bëheni plotësisht të varur nga smartphone tuaj që do të thotë, nëse ndonjëherë keni nevojë të dini se si të merrni lidhje interneti pa kompaninë tuaj, kjo mund t’ju ​​lërë të bllokuar gjatë gjithë ditës. Completelyshtë plotësisht mirë nëse jeni duke bërë roaming në qytetin tuaj, por më pak i konsiderueshëm kur jeni jashtë qytetit. Së dyti, laptopët përdorin gjerësinë e bandës së tepërt, kështu që mund ta bëjnë atë mjaft të rëndë në xhepat tuaj.

tethering

Gjeni WiFi publik

Në varësi të vendit ku jeni dhe po përpiqeni të gjeni internet pa ISP, ju mund të keni mundësi të gjeni një WiFi publik aty pranë, përreth, për shembull, në kafenetë, restorantet, bibliotekat, parqet dhe shumë vende të tjera. Sidoqoftë, rrjetet publike mund t’ju bëjnë të prekshëm nga kërcënimet në internet. Ndiqni këto hapa për të qëndruar të sigurt kur përdorni WiFi publik në pikat e nxehta si kafenetë.

 • NUK shkruani ndonjë informacion të ndjeshëm
 • Harrojeni rrjetin kur të keni mbaruar përdorimin e internetit.
 • mundësoj vertetimi me dy faktorë, duke e bërë të vështirë për hakerat e kapelave të zeza të arrijnë deri tek ju
 • Përdorni një VPN për të shënuar veten anonim

wifi publik

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me