Si të merrni një VPN

10 Prill 2020

Ju keni tre opsione kur vjen puna se si të merrni një VPN
1. VPN falas
2. VPN të paguara
3. VPN të Vetë-Pritura
Lexoni më tej për të zbuluar se cili është i duhuri për ju.

Si të merrni një VPN

Ju ndoshta jeni të vetëdijshëm për Rrjetet Virtuale Private (VPN) dhe si mund të përmirësojnë sigurinë dhe privatësinë tuaj ndërsa shfletoni Internetin.

Sidoqoftë, ajo që ju mund të hutoni është se si mund t’i merrni duart tuaja në një. Sidoqoftë, mos u shqetësoni – ashtu siç ju kemi mbuluar!

Më poshtë, do të mësoni për bazat e VPN, si dhe opsionet e ndryshme në dispozicion se si të merrni një VPN dhe të funksiononi në pajisjen tuaj. Le të fillojmë:

Farë është VPN dhe pse keni nevojë??

Për ta thënë, një VPN është një mjet që shton një shtresë shtesë të mbrojtjes në aktivitetet tuaja në internet duke fshehur adresën tuaj IP dhe duke siguruar të gjithë trafikun tuaj.

Mundësitë e kriptimit dhe maskimit të IP të VPN lejojnë përdoruesit të bëjnë gjëra të ndryshme, të cilat përfshijnë, por nuk kufizohen vetëm në:

Qëndro i sigurt në Wi-Fi Publik

Wi-Fi publik është pothuajse kudo sot, nga bibliotekat dhe kafenetë deri në aeroportet dhe qendrat tregtare. Por a e dini se këto rrjete janë në thelb të pasigurta? Meqenëse atyre u mungon siguria e duhur, hakerat aty pranë mund të kapin trafik të pambrojtur dhe të vjedhin informacionin tuaj. Kur përdorni një VPN, të gjitha të dhënat tuaja kalojnë nëpër një tunel të koduar – kjo e bën të afërt të pamundur për të përgjuar.

Shfletimi privat

Do gjë që bëni në internet monitorohet nga palë të treta të interesuara, siç janë ofruesit e shërbimeve të Internetit (ISP) dhe reklamuesit. Nëse nuk doni që dikush të dijë se çfarë po bëni në Internet, një VPN është basti juaj më i mirë. Do të maskojë identitetin dhe vendndodhjen tuaj në mënyrë që aktivitetet tuaja të shfletimit të mos lidhen më me ju.

Qasja në internet lirshëm

A janë censuruar uebfaqe dhe shërbime të caktuara në vendin tuaj? Nuk mund të transmetohet përmbajtja juaj e preferuar për shkak të kufizimeve gjeo-gjeografike? Një VPN është një mënyrë e shkëlqyeshme për të përdorur internetin pa kufizime! Me një rrjet global të serverëve në dispozicionin tuaj, ju mund të ndryshoni vendndodhjen tuaj virtuale në çdo vend dhe të përdorni gjithçka që dëshironi me lehtësi.

Si të merrni një VPN?

Tani, përsëri në pyetjen në fjalë, “Si të merrni një VPN?” Ju keni tre mundësi kryesore për të zgjedhur. Ndërsa dy prej tyre janë relativisht të thjeshta, tjetra është e ndërlikuar dhe e përshtatshme për ata që janë disi teknik-kursyes:

1. VPN të Vetë-Pritura

Vendosja e VPN tuaj në shtëpi ose zyrë është opsioni më i kërkuar teknikisht. Thënë kjo, nëse keni disa njohuri teknike nën rripin tuaj dhe jeni të gatshëm të ndiqni udhëzuesit se si të drejtoni, ju ka shumë të ngjarë.

vet pritur VPN

Nuk do t’ju kursejë gjithmonë shumë para, por ju lejon të keni një kontroll mbi disa pjesë të cilësimeve të VPN. Por gjithashtu duhet të keni parasysh që nëse bëni një server VPN në mënyrë jo të duhur, mund të rrezikoni të ekspozoni më shumë informacionin tuaj.

Jo vetëm kjo, por edhe ju nuk do të arrini të arrini avantazhet e një VPN, të tilla si anashkalimi i censurës, për shembull. Për këto arsye, ju duhet të ndërtoni VPN tuaj vetëm nëse keni mjete dhe aftësi për ta bërë këtë.

rekuizitë

Ju jeni përgjegjës për sa i përket procesit VPN dhe të dhënave tuaja
Zgjidhje e përballueshme për qasje në distancë për bizneset e vogla

Cons

Pamundësia për të zhbllokuar përmbajtje nga e gjithë bota
Asnjë adresë IP të përbashkët
Më shumë sherr kur konfiguroni VPN në pajisjet e reja

2. VPN falas

Ekzistojnë një mori shërbimesh falas VPN në treg, dhe njerëzit shpesh tërhiqen drejt tyre, duke menduar, “Pse të paguani për një VPN kur mund të përdorni një pa kosto?” Epo, VPN pa pagesë mund të kushtojë asgjë për sa i përket parave – por ju ende duhet të paguani për sa i përket intimitetit dhe sigurisë tuaj.

falas VPN

Drejtimi i një VPN kërkon investime të konsiderueshme dhe që paratë e gatshme vijnë nga ju shfaqja e reklamave, vjedhja e bandës tuaj, ose shitja e të dhënave tuaja. Ju gjithashtu duhet të merrni parasysh kufizimet që vijnë me përdorimin e tyre – mungesa e karakteristikave të domosdoshme, vendndodhjet e vogla të serverëve dhe encryption i dobët, etj.

Në fakt, madje disa janë zbuluar se janë të infektuar me malware! Përdorimi i një VPN falas është në rregull për sa kohë që po kërkoni të keni akses në faqet e bllokuara. Sidoqoftë, ju duhet të tërhiqeni nga këto shërbime për çdo gjë tjetër.

rekuizitë

Falas për t’u përdorur

Cons

Regjistrimi dhe shitja e të dhënave
Shumë reklama
Serverët në pronësi të palëve të treta
Shpejtësi dhe siguri e dobët
Prirur për DNS, WebRTC dhe rrjedhje të tjera

3. VPN të paguara

Nëse dëshironi të shijoni të gjitha përfitimet që sjell VPN në tryezë, do të jeni më mirë t’i përmbaheni shërbimeve VPN me pagesë të plotë. Në të vërtetë, do t’ju kushtojë disa dollarë çdo muaj, por të paktën do të merrni atë që paguani!

Opsionet me vlerësim të lartë kanë provuar politika pa log, që do të thotë se aktivitetet tuaja në internet mbeten private ashtu siç duhet të jenë. Jo më pak se kriptimi AES 256-bit është përdorur për të mbrojtur të dhënat tuaja personale nga sytë prying, dhe mbështetja e klientit është në dispozicion gjatë gjithë kohës.

Paguar me VPN

Karakteristikat thelbësore si ndërprerës vrasës, tunele ndarëse, si dhe mbrojtja e rrjedhjeve DNS dhe WebRTC, marrin mbrojtjen tuaj në internet në nivelin tjetër. Shumica e VPN premium janë madje të afta të punojnë në Kinë dhe të zhbllokojnë shërbimet e transmetimit si Netflix.

Nuk ka kapele për përdorimin e bandës, mijëra lokacione të serverëve në të gjithë botën, aplikacione për t’u përdorur lehtë për të gjitha platformat kryesore dhe serverë të dedikuar për transmetimin dhe shkëmbimin e skedarëve. Ju gjithashtu keni një garanci për kthimin e parave në rast se nuk jeni të kënaqur me shërbimin.

rekuizitë

Asnjë regjistër nuk mbahet
Përvojë pa reklama
Serverë vetë-pronarë
Shpejtësi të shkëlqyera dhe siguri
Rrjedhje-provë
Mbështetja e klientit

Cons

Jo të gjithë janë krijuar në mënyrë të barabartë

Përfundimi i gjërave lart

Nëse rruga Bëni vetë (DIY) nuk është për ju dhe një VPN falas nuk do ta përfundojë punën, atëherë duhet të kontrolloni një shërbim të paguar VPN siç është PureVPN.

Jo vetëm që rregullimi dhe përdorimi i shërbimit tonë është i thjeshtë për çdo pajisje, por gjithashtu ne kemi të gjitha tiparet që ju nevojiten për siguri të rritur në internet, intimitet dhe liri.

Provoni shërbimin tonë VPN pa rrezik sot dhe shikoni veten!

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me