Si të Mbroni Webcam tuaj nga Hacked?


Si të Mbroni Webcam tuaj nga Hacked?

Në vend që të vendosni një kasetë mbi kamerën tuaj, rekomandohet të ndiqni masat e listuara dhe të ndaloni spiunazhin e padëshiruar:


 • Përdorni një Mbulesë Kamerash
 • Përdorni një Mjet Anti-Malware
 • Mos klikoni në lidhje të dyshimta
 • Përditësoni Patches e Sigurisë së OS
 • Aktivizoni Firewall-in e OS
 • Përdorni Kriptimin e PureVPN 256-bit

Lexoni këtë udhëzues të plotë në mënyrë që të mbroni kamerën tuaj nga hakimi dhe të merrni detaje rreth secilës masë të listuar.

how-to-mbrojtje-webcam-nga-qenë-hacked-icon

Rreziqet e spiunimit të Webcam

Hakerët profesionistë janë të aftë të krijojnë mënyra ndërhyrëse për të shkelur privatësinë tuaj dhe spiunuar në aktivitetet tuaja ose vjedhin të dhënat tuaja private.

Malware me dizajn të veçantë

Këto janë mjete poshtër, me qëllim të keq që mund të hartohen në çdo numër mënyrash për të shërbyer çdo lloj qëllimi që dëshiron hakeri. Disa janë krijuar kryesisht për të shfrytëzuar një ndjeshmëri të sigurisë në një kamerë në internet ose mikrofon.

Një rast i tillë do të ishte malware RAT i cili u zhvillua nga një haker 24-vjeçar suedez. Malware përfunduan duke infektuar mbi gjysmë milioni pajisje. Përveç kësaj, një laborator hulumtues kanadez zbuloi një listë të 21 vendeve të përfshira në spiunazh të nivelit kombëtar duke përdorur malware të ngjashëm.

Në vitin 2016, një lloj i ri kërcënimi u prezantua në botë, Delilah, dhe ai veçanërisht kishte në shënjestër sektorin e biznesit. Mjeti me qëllim të keq u përdor për të hyrë në burimet e kamerave të një biznesi në internet dhe shantazhimin e punonjësve dhe madje edhe të gjithë kompanisë.

Për më tepër, në vitin 2017, WikiLeaks ekspozoi një seri dokumentesh konfidenciale se si qeveria kishte qenë (dhe është akoma) e zënë me shfrytëzimin e elektronikës të konsumit, përfshirë këtu edhe kamerat në TV Smart..

Lejet e shfletuesit

Spiunimi i kamerave në internet nuk është i kufizuar në sulme të malware. Disa uebfaqe gjithashtu kërkojnë leje të ndryshme të cilat mund të përfshijnë hyrjen në kamerën tënde. Zakonisht, shfletuesi kërkon një konfirmim, por shumica e përdoruesve shpesh e injorojnë atë dhe klikojnë “Po” ose “Mirë”.

Mos harroni se jo çdo uebsajti duhet të besohet, veçanërisht atyre që nuk kanë ndonjë biznes të hyjë në kamerën tuaj. Më e rëndësishmja, ju do ta vendosni privatësinë tuaj në një rrezik të madh duke lejuar një qasje në internet në Webcam tuaj që nuk ka as mbrojtje SSL.

Lejet e Aplikacioneve

Njësoj si shfletuesit tuaj, aplikacionet tuaja celular gjithashtu kërkojnë leje. Ngjashëm me rastin e lartpërmendur, jo çdo aplikacion ka nevojë për qasje në kamerën tuaj të internetit, por prapë kërkon leje. Sigurohuni që nuk lejoni aplikacione që nuk keni besim ose aplikacione që keni shkarkuar nga dyqanet e palëve të treta.

Masat efektive që mund të merrni për mbrojtjen e kamerave

Përdorni një Mbulesë Kamerash

Truket më të vjetra në libër, megjithatë më të efektshmet nga të gjitha. Megjithëse njerëzit mund ta përdorin atë për vite të tëra, praktika fitoi tërheqje kur një foto e laptopit të Mark Zuckerberg doli virale. Pas incidentit, gjithnjë e më shumë përdorues filluan të mbulojnë kamerat e tyre me letër ose kaseta. Sidoqoftë, tani ka mbulesa kamerash të disponueshme në dyqane për këtë qëllim të saktë.

Përdorni një Mjet Anti-Malware

Tani që e dini se si mund të jenë sulmet vdekjeprurëse të malware, është e rëndësishme për ju të instaloni dhe përdorni një mjet anti-malware. Dhe mos u ndal në atë. Ju gjithashtu duhet të mbani përkufizimet e virusit të mjetit dhe të bëni një skanim të rregullt të pajisjes tuaj për të zbuluar dhe hequr çdo dobësi.

Mos klikoni në lidhje të dyshimta

Shkarkimi i bashkëngjitjeve të postës elektronike pa e dhënë atë një mendim të dytë, është provuar mjaft e rrezikshme, pa pushim. Emailet e phishing kanë qenë gjithmonë një metodë efektive që hakerat të mashtrojnë njerëzit, t’i spiunojnë ata dhe madje të vjedhin identitetin e tyre. Në fakt, këto email gjithashtu mund të çojnë në hakimin e kamerave në internet. Hakerit ju duhet vetëm që të klikoni në lidhje, dhe pjesa tjetër është në mëshirën e hakerit. Pra, mos klikoni ndonjë bashkëngjitje ose lidhje që duket e dyshimtë ose e cila është dërguar nga një dërgues i panjohur.

Përditësoni Patches e Sigurisë së OS

Rëndësia e pjesëve të sigurisë shpesh minimizohet. Në fakt, është ndjeshmëria në një sistem që lejon hakerat të fitojnë me lehtësi qasje të paautorizuar në pajisje dhe të bëjnë gjithçka që dëshirojnë. E thënë të vërtetën, dobësitë e sigurisë në OS janë aspektet e para që kërkojnë hakerët kur përpiqen të kompromentojnë një pajisje ose rrjet. Prandaj, rekomandohet të mbani azhurnimet e sistemit OS, veçanërisht arna të sigurisë.

Aktivizoni Firewall-in e OS

Qëllimi i një Firewall është ta ruajë rrjetin të sigurt kundër aksesit të paautorizuar duke monitoruar të gjithë trafikun hyrës dhe dalës dhe gjithashtu duke kontrolluar se cila lidhje do të bllokojë. Nëse zjarri juaj është i çaktivizuar për ndonjë arsye të panjohur, ndizni atë dhe mbajeni atë në mënyrë që të sigurojë mbrojtje maksimale.

Kriptimi i PureVPN me 256-bit siguron siguri më të lartë

Këshillat e përmendura më lart mund t’ju shpëtojnë nga hakmarrja dhe spiunimi i mundshëm i kamerave në një farë mase. Sidoqoftë, siç u përmend më herët, hakerat me përvojë e dinë se si të merren me pengesat. Mënyra e vetme ideale për të siguruar që kamera juaj të mbetet e sigurt kundër çdo përpjekjeje për hakmarrje është një shërbim VPN.

Ju nuk keni nevojë për ndonjë udhëzues të gjatë se si të mbroni kamerën tuaj nga hakimi. Ajo që duhet të bëni është të abonoheni në PureVPN, ta shkarkoni në pajisjen tuaj dhe të gëzoni mbrojtje totale.

Pasi të bashkoheni në Internet përmes serverëve tanë të sigurt VPN, të gjitha komunikimet ose të dhënat tuaja bëhen të koduara. Prandaj, edhe nëse ndonjë kriminel në internet përpiqet të depërtojë në të dhënat tuaja, ato marrin vetëm shpërblim si shpërblim.

Përveç kriptimit, ju mund të prishni adresën tuaj të vërtetë IP për të hedhur poshtë stalkers padëshiruar (hakerat) në një hir të egër ndjekje patë ata përpiqen t’ju gjejnë nga IP ose vendndodhjen tuaj.

Pra, shijoni biseda të sigurta dhe të sigurta në video dhe surfing në internet me PureVPN.

Dëshironi të rimarrni privatësinë tuaj në internet? Ju mund të dëshironi të kontrolloni udhëzuesit më poshtë:

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map