Si të instaloni Kodi në Roku – Për Android & Windows OS

Botuar: 02 korrik 2019

Nëse nuk mund ta instaloni Kodin në Roku, atëherë ky udhëzues është për ju. Do të mësoni se si të instaloni Kodi në Roku, si dhe të mundësoni pasqyrimin e ekranit me lehtësi. Plus, merrni PureVPN për vetëm 0,99 dollarë për të siguruar një përvojë të mahnitshme të rrjedhës gjatë bllokimit.

** Update: Një version më i ri, më i mirë i aplikacionit tonë Kodi është jashtë! Ne kemi rregulluar disa gabime & prezantoi përmirësime të mëdha të performancës. Ju lutemi azhurnoni aplikacionin ekzistues në versionin 1.8.0 (nëse nuk keni tashmë) nga KËTU. **

Disponueshmëria e pajisjeve dhe aplikacioneve për prerjen e kordonit, përkatësisht Roku dhe Kodi, ka rritur trendin e transmetimit në internet në një nivel krejt të ri. Si rezultat, është bërë shumë e lehtë për të parë përmbajtjen tuaj të preferuar në çdo pajisje që ju preferoni.

Duke folur për Roku dhe Kodi, Roku është një media player mjaft i njohur me streaming, ndërsa kjo e fundit është një qendër argëtuese për media. Edhe pse të dy kanë një tifoz të madh që ndjek në të gjithë globin, për fat të keq ata nuk janë të pajtueshëm me njëri-tjetrin.

Por mos e humb zemrën sepse ekziston një mënyrë si ta instalosh Kodin në Roku!

A është e mundur të instaloni Kodi në Roku duke tundur pajisjen?

Ju mund të keni hasur në artikuj që përmendin se si të jailbreak pajisje Roku për të instaluar Kodi. Na vjen keq që hidhni flluskën tuaj, ju nuk mund të gjeni ndonjë udhëzues të caktuar për këtë temë sepse ende nuk ka ndonjë… .Pse?

Kjo është për shkak se sistemi personal i personalizuar Roku është ndërtuar në platformën amtare C / C ++. Lindja e natalitetit është ajo që e bën pajisjen mjaft të vështirë për t’u burgosur ose rrënjosur. Kështu që, jo, nuk mund ta shkelni pajisjen fare.

Për më tepër, edhe nëse ekziston një mënyrë për të shtypur pajisjen, nuk mund të luani Kodi në Roku sepse nuk ka ndonjë shtesë zyrtare Kodi për pajisjen.

Përsëri, Nëse pyetni, a ka ndonjë mënyrë për ta futur Kodin në Roku, d.m.th., i instaluar direkt në të? Përgjigja do të ishte një. Por nëse pyetni, a ka ndonjë rrugëdalje? Përgjigja është, po!

Përmbledhja përfshin “Kallëp” Roku në një pajisje që është në përputhje me Kodi. Le të mësojmë se si të përdorim “Cast” ose “Screen Mirroring” për të hyrë në Kodi në Roku.

Si të instaloni Kodi në Roku me një VPN?

Meqenëse po kërkoni një zgjidhje për të ekzekutuar Kodi në Roku, duhet të jeni të vetëdijshëm për faktin se ka disa shtesa të njohura të Kodi që nuk mund t’i qasni pa një VPN. Për fat të mirë për ju, VPN ju lejon të hyni në shtesat tuaja të preferuara Kodi me vetëm disa klikime.

Ndiqni këto hapa për të marrë llogarinë tuaj PureVPN dhe aplikacionin përkatës për pajisjen tuaj:

 1. Para së gjithash, regjistrohuni për një llogari PureVPN
 2. Shkarkoni aplikacionin VPN dhe instaloni atë
 3. Lidhu me serverin e zgjedhjes suaj, siç është serveri amerikan, për të hyrë në shtesën tuaj të preferuar Kodi
 4. Shijoni të gjitha përmbajtjet tuaja të preferuara Kodi në Roku

Si të aktivizoni pasqyrimin e ekranit në Roku?

Pasqyrimi i ekranit është një teknologji mjaft tërheqëse që ju lejon të shfaqni ekranin e njërës pajisje nga ana tjetër. Supozoni se duhet të shikoni një klip filmi në një TV HD, por klipi në të vërtetë është në smartphone tuaj. Mund ta bëni lehtësisht duke e aktivizuar Pasqyrën e Ekranit në të dy pajisjet dhe t’i lidhni ato përmes një lidhje Bluetooth ose Wi-Fi.

Mirroring Screen është një teknologji mjaft e hijshme që tani mund ta shihni në pajisjet e fundit ose sistemet operative. Në fakt, ju mund ta gjeni këtë mundësi në Widows dhe shumë pajisje Android. Prandaj, rrugëdalja do të funksionojë vetëm nëse pajisja juaj mbështet Mirroring Screen.

Pajisjet Roku që mbështesin pasqyrën e ekranit

Siç u diskutua më lart, pajisja juaj Roku duhet të ketë veçorinë e Pasqyrës së ekranit në mënyrë që të mund të përdorni Kodi në të. Këtu është lista e pajisjeve Roku që vijnë me këtë veçori të fuqishme:

 • Roku 2 Model 4210 me versionin 5.6 ose më lart
 • Roku 3 Model 4200 dhe Model 4230 me versionin 5.6 ose më lart
 • Roku 4 Model 4400 me versionin 5.6 ose më lart
 • Roku Stick Model 3500 dhe Model 3600 me versionin 5.6 ose më lart
 • Për TV Roku duhet të keni versionin 6.2 ose më lart

Aktivizo pasqyrën e ekranit në Roku

Për të aktivizuar funksionin Pasqyra e ekranit në pajisjen tuaj Roku, ndiqni hapat e dhënë:

 • Shtypni shtëpi butonin në telekomandën tuaj Roku për të shkuar në menunë kryesore të pajisjes tuaj
 • Shkoni në Cilësimet opsion dhe pastaj te Përditësimet e sistemit
 • Sigurohuni që jeni duke përdorur v5.6 ose më lart. Së dyti, nëse ka një azhurnim të disponueshëm, azhurnoni OS
 • Tani, kthehu te Cilësimet dhe pastaj shkoni në Ekran pasqyre
 • shtyp mundësoj Ekran pasqyre

Si të merrni Kodi në Roku përmes Windows?

Instaloni Kodi në Roku

Për të hedhur ekranin Kodi në sistemin tuaj operativ Windows – qoftë ai desktop apo laptop, duhet të siguroheni që po përdorni Windows 8.x ose Windows 10.

Për më tepër, gjithashtu duhet të siguroheni që e keni instaluar lojtarin Kodi në Windows OS tuaj.

Le të shikojmë hapat se si të instaloni Kodi në Roku përmes Windows 8.1 ose më lart:

 1. Klikoni në Start menuja dhe shkoni në Cilësimet
 2. Klikoni dy herë në Devices kuti për ta hapur
 3. Kliko Pajisjet e Lidhura ose Bluetooth dhe pajisje të tjera
 4. Kliko Shtoni një pajisje ose Shtoni Bluetooth ose pajisje tjetër
 5. Prisni që Windows të skanojë dhe të gjejë pajisjen tuaj Roku
 6. Kur lidhni Roku përmes Windows tuaj, do të shihni ekranin e pajisjes tuaj në TV Roku
 7. Tani hapni Kodi në Windows tuaj dhe shijojeni në pajisjen tuaj Roku

Si të merrni Kodi në Roku përmes Android?

Ashtu si Windows, pajisja juaj Android gjithashtu duhet të mbështesë funksionin e pasqyrimit të ekranit në mënyrë që të mund të instaloni Kodi në Roku. Për këtë, sigurohuni që po përdorni Android 4.4.2 ose versionin e fundit.

Së dyti, ju mund të mos jeni në gjendje ta gjeni funksionin me të njëjtën etiketë si pajisjet e tjera pasi që etiketat e prodhuesve ndonjëherë shfaqin ndryshe. Në varësi të pajisjes tuaj Android, mund të gjeni funksionin e pasqyrimit të ekranit si:

 • HTC Lidhu në pajisjet HTC
 • AllShare Cast / Quick Connect / Pamja e zgjuar në disa pajisje Samsung
 • Hedhja e ekranit në versionin Android Lollipop
 • Ndarja e mençur në pajisjet LG
 • Afisho Pasqyrë / Ekran pa tel në pajisjet Google Android
 • Ekrani Cast / Cast në disa versione Android

Tani, le të shohim hapat që duhet të ndërmarrësh për të hedhur ekranin e pajisjes Android në Roku për përdorimin e Kodi.

 1. Shkoni në Cilësimet menynë në pajisjen tuaj Android
 2. Tani shkoni në ekran menu
 3. Në ekranin e ekranit, lëvizni poshtë për të parë Cast tipar dhe trokitje e lehtë për ta hapur atë. Siç u përmend më herët, funksioni mund të ketë një emër të ndryshëm në varësi të pajisjes tuaj
 4. Ju do të shihni roku pajisje nëse tashmë keni aktivizuar Ekran pasqyre në të
 5. Sapo të shihni roku pajisje, trokitni lehtë mbi atë dhe shijoni

Pse duhet ta instaloni Kodin në Roku?

Shumë përdorues të Roku shpesh pyesin nëse përdorimi i Kodi në Roku është një opsion i mirë apo jo. Në fund të fundit, Roku vjen me grupin e tij zyrtar të kanaleve.

Epo, pajisja që transmeton media mund të ofrojë kanale të njohura në dyqanin e saj, ajo nuk ofron kanale private. Meqenëse Roku nuk ofron më kanale private, mund të mos keni mundësi të përdorni kanalet tuaja të preferuara që dikur ishin në dispozicion.

Për më tepër, Roku ka tendencën të ndalojë të gjitha llojet e përmbajtjeve që i konsideron të paligjshme. Të gjitha këto arsye mënjanë, arsyeja kryesore e përdorimit të Kodi në Roku është se Roku kërkon që ju të kollitni më shumë para për të hyrë në më shumë kanale. Me fjalë të tjera, duhet të blini pajtime në kanalet që dëshironi në Roku.

Sidoqoftë, Kodi është një platformë plotësisht argëtuese për media. Për më tepër, ajo ofron një galeri të madhe me shtesa falas që mund të kënaqin dëshirën tuaj për filma, shfaqje TV, sporte, etj..

Duke kombinuar tiparet falas të Kodi me abonimet e paguara të Roku, ju mund të shijoni një përvojë të mahnitshme në internet.

Pse keni nevojë për një VPN?

Qoftë ai Kodi apo Roku, ka disa kanale që ju kufizojnë hyrjen në to pa një VPN. Arsyeja më e mundshme që qëndron pas problemit është bllokimi i vendndodhjes. Për shkak të marrëveshjeve të përmbajtjes specifike të vendit ose çështjeve të licencimit, ju nuk mund të shikoni një përmbajtje që është në dispozicion të një vendi specifik.

Për shembull, nuk mund të shikoni kanalin me qendër në Mbretërinë e Bashkuar, BT Sports, jashtë MB.

VPN ju jep një furnizim të madh të IP-ve anonime që mund të përdorni për të hyrë në kanalet në internet ose shtesat e Kodi ose Roku pa ndonjë problem. Duke përdorur IP-të anonime të VPN-së, ju duhet të fshehni vendndodhjen tuaj të vërtetë dhe të shfaqni IP-në ose vendndodhjen tuaj të çdo vendi.

Me PureVPN, mund të hyni në Hulu, BT Sports, Sky Go Live, Amazon Prime dhe madje edhe Netflix të SHBA nga kudo në botë.

Pra, merrni VPN dhe lamtumirën e pengesave dixhitale të mundshme një herë e përgjithmonë.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me