Si të instaloni Kodi 18 në Nvidia Shield TV


Si të instaloni Kodi 18 në Nvidia Shield TV

Botuar: 4 Shtator 2019


Përditësimet e Kodi janë të mahnitshme nëse dini t’i përdorni ato. Në këtë udhëzues, ne do të shpjegojmë se si të instaloni Kodi 12 në Nvidia Shield TV duke përdorur sideloading dhe Google Play Store. Plus, ju mund të përdorni PureVPN për 0,99 dollarë për të rritur intimitetin në Kodi dhe për të shijuar transmetimin pa tampon.

Nvidia Shield Android Box është një central elektrik argëtimi në vetvete, por merr shumë më tepër argëtim nëse e përdorni me Kodi. Kodi rrit përvojën e transmetimit në TV tuaj Nvidia Shield duke mundësuar qasje të lehtë në një bollëk të përmbajtjes. Nvidia Shield vjen me një harduer të fortë, i aftë të luajë përmbajtje HD apo edhe 4K pa ndonjë hiccup. Qysh kur Kodi është bërë zyrtarisht i disponueshëm në Google Play Store si një aplikacion TV Android, instalimi i tij në kutinë tuaj Android Nvidia Shield është një copë tortë.

Shko te…

Si të instaloni Kodi 18 në Nvidia Shield TV

Siç u përmend më lart, ne kemi përshkruar dy mënyra të ndryshme për të instaluar Kodi në Nvidia Shield TV. Njëra për shkarkim të drejtpërdrejtë nga Dyqani Google Play, dhe tjetra përmes animit të faqes duke përdorur ES File Explorer. Shumica e përdoruesve preferojnë ta marrin Kodin direkt nga Google play, por disa përdorues gjithashtu kërkojnë një metodë alternative për shkak të kufizimeve gjeo-kufizuese me Google Play Store, për të përdorur një version më të vjetër Kodi ose një ndërtim specifik të palëve të treta.

Metoda 1: Me Dyqanin Google Play

 • Ndizni TV tuaj Nvidia Shield dhe do të mirëpriteni nga Ekrani fillestar. Gjej Store Google Play Store ’ nga rreshtat e ekranit të aplikacioneve dhe ikonave
 • Përdorni shiritin e kërkimit në Google Play dhe shkruani ‘Kodi’. Ju gjithashtu mund të përdorni veçorinë e kërkimit zanor të pajisjes për ta bërë këtë. Rezultati i parë që tregon emrin e zhvilluesve si “Fondacioni XMBC” është ai që duhet të hapësh
 • Në faqen e aplikacionit, klikoni ‘Install’ dhe prisni që Kodi të shkarkohet dhe instalohet në pajisjen tuaj Nvidia Shield. Sigurohuni që të pranoni të gjitha lejet që nxisin gjatë procesit
 • Pasi të përfundojë instalimi, filloni duke klikuar ‘Hapur’ ose kthehuni në ekranin fillestar të pajisjes tuaj për të hapur Kodi
 • Përfundoni konfigurimin paraprak dhe filloni të përdorni Kodi

Metoda 2: Via Sideloading

Google Play Store ka gjithnjë versionin më të fundit në dispozicion Kodi i cili tani është Kodi 18.3 Leia. Për ata që preferojnë të përdorin një version më të vjetër Kodi si Krypton ose duan të instalojnë një ndërtim specifik që mund të mos jetë më duke punuar me Kodi Leia, mund ta anashkalojnë aplikacionin. Nuk është shkencë raketash dhe përfshin vetëm disa hapa shtesë.

Ju lutemi mbani në mend se aplikacionet anësore nuk përditësohen automatikisht nga Play Store, kështu që do t’ju kërkohet ta bëni atë me dorë. Nëse jeni duke përdorur Kodin por doni të instaloni një ndërtim të palëve të treta, sigurohuni që të çinstaloni të gjitha aplikacionet Kodi para se të filloni me procesin e instalimit. Pasi të keni mbaruar, ndiqni hapat më poshtë.

 • Hapi i parë do të ishte të shkarkoni skedarin APK për versionin Kodi që dëshironi të instaloni. Burimi më i sigurt dhe i rekomanduar për ta shkarkuar atë është faqja zyrtare e Kodi, por nëse dëshironi të instaloni versione më të vjetra ose ndërtime të palëve të treta, duhet të shikoni diku tjetër.
  Shënim: Edhe pse Kodi dhe ES File Explorer mund të gjenden në dyqanet e aplikacioneve të palëve të treta, rekomandohet të përdorni uebfaqen zyrtare të Kodi për qëllime të sigurisë.
 • Pasi skedari APK të ketë mbaruar shkarkimin, ruajeni në një disk USB portativ. Skedarët APK janë përgjithësisht më të lehta në madhësi, kështu që edhe një USB i vogël për ruajtje do ta bënte. Shkëputni me siguri USB-në pasi të keni bërë.
 • Ndizni pajisjen tuaj Nvidia Shield dhe shkoni te “Settings” duke klikuar në ikonën që duket si një ingranazh. Pasi të hyni, shkoni te “Siguria dhe kufizimet”
 • lejoj “Burime të panjohura” për të mundësuar që aplikacionet jashtë Play Store të instalohen. Zgjidhni “Ok” në paralajmërimin për të vazhduar
 • Shkoni në ekranin fillestar dhe hapeni Store Google Play Store ’
 • Shkruaj “Menaxheri i skedarëve ES Explorer File” në shiritin e kërkimit dhe hapeni atë
 • Kliko ‘Install’ që aplikacioni të shkarkohet dhe instalohet
 • Pasi të përfundojë instalimi, futni USB drive-in që përmban skedarin APK në pajisjen tuaj Nvidia Shield. Kliko ‘Ne rregull’ në mesazhin që duket se hapet Explorer File File ES
 • Aplikacioni ES File Explorer do të lansohet në pajisjen tuaj. Kliko ‘Lokal’ në shiritin e majtë dhe lundroni poshtë në USB drive tuaj nga lista më poshtë
 • Shkoni deri atje ku ruani skedarin APK dhe zgjidhni atë. zgjedh ‘Install’ dhe pastaj një herë tjetër për të pranuar lejet
 • Pasi të keni përfunduar instalimi, klikoni ‘Open’ të nisë Kodi. Mund ta përdorni gjithashtu nga faqja kryesore
 • Përfundoni konfigurimin paraprak dhe filloni të përdorni Kodi

Mos ngurroni të shkëputni pajisjen USB pasi Kodi të funksionojë dhe të funksionojë. Në rast se nuk keni një USB drive për të filluar, ju gjithashtu mund të shkarkoni skedarin APK direkt në pajisjen tuaj duke përdorur shfletuesin e paracaktuar të Internet File Explorer.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map