Si të hapni portet për Minecraft duke përdorur Forwarding Portit

Minecraft është një lojë video sandbox e cila fitoi famë ndërkombëtare që nga botimi i saj në 2011. Loja lejon lojtarët të ndërtojnë me një larmi blloqesh të ndryshme në një botë me tre dimensione, e cila kërkon që lojtarët të jenë krijues me lëvizjet e tyre.

Për t’u lidhur me serverin e Minecraft dhe për të luajtur lojën, do t’ju duhet një llogari e Minecraft.

Portet që duhen për të ekzekutuar Minecraft

Pavarësisht nëse jeni fillestar apo një lojtar profesionist, ka një gjë që të gjithë duam: të jemi në gjendje të luajmë lojërat tona të preferuara në internet pa ndërprerje. Ja se si të transferoni Minecraft përpara:

Portet për përpara në PC – Windows

TCP: 25565 Copy Ports UDP: 19132-19133, 25565 Ports Copy

Portet për Përparim në PlayStation 4

TCP: 1935, 3478-3480 Ports Copy UDP: 3074, 3478-3479, 19132-19133 Ports Copy

Portet për Forward në Xbox One

TCP: 3074 Porty Copy UDP: 88, 500, 3074, 3544, 4500, 1935, 3478-3480 Ports Copy

Portet për përpara në Xbox 360

TCP: 3074 Copy Ports UDP: 88, 3074 Porty Copy

Portet për Përparim në PlayStation 3

TCP: 3478-3480, 5223, 8080 Copy Ports UDP: 3074, 3478-3479, 3658 Copy Ports

Portet për të kaluar në kaloni

TCP: 6667, 12400, 28910, 29900, 29901, 29920 Porte Kopjimi UDP: 1-65535 Kopjimi i Porteve

Si të hapni portet për Minecraft

Pak para se të filloni me procesin e dërgimit të portit, sigurohuni që keni gjërat e mëposhtme:

 • Adresa IP e ruterit tuaj
 • Adresa IP e makinës suaj të lojrave
 • Një listë e portave TCP dhe UDP që duhet të përcillen

Procesi i dërgimit të një porti është përgjithësisht:

 • Së pari do të duhet të shkarkoni paketën e softuerit të Minecraft Server dhe të filloni serverin.
 • Pasi të keni shkarkuar paketën e serverit Minecraft, duhet të instaloni dhe konfiguroni Serverin Minecraft.
 • Pasi të instalohet dhe konfigurohet, mund të fillojmë me Port Forwarding. Ju duhet të portoni përpara portin 25565 në adresën IP të brendshme të serverit tuaj në ruterin tuaj.
 • Në këtë kohë ju duhet të jeni në gjendje të lidheni me serverin tuaj dhe t’i bëni miqtë tuaj të lidhen gjithashtu. Thjesht sigurojuni atyre emrin e hostit që po përdorni, së bashku me numrin e portit. Për shembull, “hostname.domain.com:25565”.

Shtesa Port Forwarding e PureVPN

i lehtë & Mënyrë e sigurt për të hapur të gjitha portet

Për shumicën e njerëzve, dërgimi i portit është një detyrë mjaft e kërkuar. Për fillestarët, çdo ruter ka një tastierë tjetër, e cila shpesh e bën të vështirë lundrimin në cilësimet specifike.

Së dyti, jo gjithmonë do të keni mundësi të hapni porte të Minecraft në ruterin tuaj nëse portet janë të kufizuara nga ISP-ja juaj. Po, e dëgjuat ashtu! ISP-të janë famëkeq për bllokimin e porteve për arsye të sigurisë. Nëse ISP nuk është arsyeja prapa një porte të bllokuar, atëherë ndoshta mund të jetë muri i zjarrit i sistemit tuaj operativ.

Epo, ju mund t’i bëni që të gjitha këto probleme të largohen dhe të shijoni lojëra të qetë në internet në të gjitha sistemet tuaja të dëshiruara me shtesën Port Forwarding të PureVPN. Përmes shtesës Port Forwarding, ju mund të lejoni të gjitha portet, të mos lejoni të gjitha portat dhe të lejoni porte specifike.

Përfitimet e përdorimit të shtesës shtesë të Portit PureVPN

Shtesa Port Forwarding e PureVPN mund të ju ndihmojë në dhjetëra mënyra. Këtu janë disa nga mënyrat më të mira për të përfituar nga shtesa:

  • Mund të lejoni ose mos lejoni portat e dëshiruar në të gjitha pajisjet tuaja të preferuara
  • Ju mund të përdorni nga distanca pajisjen tuaj nga kudo në botë
  • Ju mund të përmirësoni shpejtësinë tuaj të shkarkimit
  • Ju lehtë mund të anashkaloni CGNAT (Natyra e shkallës së transportuesit)
  • Mund të përcillni portet ndërsa përdorni një VPN

IMG

Lexo më shumë

 • Si të gjeni adresën IP të routerit
 • Isfarë është numri i portit
 • Cila është Adresa ime IP
 • Whatfarë është Gateway Default

Udhëzues të mëtejshëm të përcjelljes së portit:

 • Forcimi i Portit të Lojërave të PC
 • Lojtarët Beteja e panjohur
 • Fortnite
 • Legends Apex
 • Call Of Duty: Ops Zi 4
 • Beteja V: Firestorm
 • Minecraft
 • Arma 3
 • Fati 2
 • Bazat e fantazisë
 • Overwatch
 • Warframe
 • Rreziku i shiut
 • Për Nderin
 • Rocket League
 • Liga e Legjendave
 • Shiko gjithcka…

 • Forwarding Port PS4

 • Forwarding Port Xbox One

 • Forwarding Port Për Lojëra
 • Ghost Recon Wildlands
 • Bota e tankeve
 • Thirrja e detyrës: Opsionet e Zeza II
 • Thirrja e detyrës: Opsionet e Zeza III
 • Call of Duty: Infinite Warfare
 • Dota 2
 • Halo 5
 • Age of Empire 3
 • Diablo 3
 • Thirrja e detyrës: Opsionet e Zeza 3
 • Thirrja e detyrës: Opsione të zeza
 • Thirrja e detyrës: Ghost
 • Tom Clancys: Lista e zezë e Splinter
 • WWE 2k18
 • Call of Duty: Modern Warfare 3
 • Shiko gjithcka…

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me