Si të fshini Messenger në Facebook?


Si të fshini Facebook Messenger?

Këtu mund të jenë dhjetëra arsye pse dëshironi të fshini aplikacionin tuaj Facebook Messenger.


Shënim: Ju lutemi vini re se çinstalimi i të dërguarit të Facebook nuk do t’i fshijë mesazhet tuaja, përveç nëse i fshini ato më parë me dorë. Për më tepër, nuk është e mundur të fshini mesazhet që keni dërguar nga kutia e mikut tuaj.

Si të fshini të dërguarin në facebook

Si ta fshini Facebook Messenger në Android?

Për të fshirë Facebook Messenger në Android, ndiqni këto hapa:

 1. hyrje Messenger në Facebook në Google Play Store duke klikuar këtu.
 2. Takoni ininstaloni.
 3. Takoni Ok për të konfirmuar procesin e çinstalimit.

Si ta fshini Facebook Messenger në iOS?

Për të fshirë Facebook Messenger në iOS, ndiqni këto hapa:

 1. Takoni dhe mbani Messenger në Facebook ikonë.
 2. Takoni “X” në këndin e sipërm të majtë të ikonës.
 3. Takoni Delete për të konfirmuar procesin e çinstalimit.

Para se të fshini: Shkarkoni Historinë e Chat-it për Messenger në Facebook

Ja se si mund ta shkarkoni Të dhëna në Facebook:

 1. Qasuni në faqen e Informacionit në Facebook duke klikuar këtu.
 2. Kliko "Pamje" menjëherë pranë "Shkarkoni informacionin tuaj".
 3. Facebook ju jep një mundësi për të zgjedhur cilat të dhëna doni të shkarkoni. Ju ose mund të shkarkoni të gjitha të dhënat e ndara në Facebook ose vetëm të dhënat e mesazheve. Për të shkarkuar të gjitha të dhënat e ndara në Facebook klikoni "Krijoni skedarin". Nëse dëshironi të shkarkoni vetëm të dhënat e Messenger deselect të gjitha kutitë e kontrollit përveç të dërguarit.
 4. Sapo të jetë bërë Facebook, do t’ju dërgojë njoftime kur të dhënat tuaja janë gati të shkarkohen.

Si të hiqni kontaktet e importuara nga Facebook Messenger?

Ju nuk mund të shikoni ose fshini kontaktet e importuara në pajisjen tuaj celular, dhe do të duhet të vizitoni faqen “Menaxhoni Kontakte të Importuara për Messenger” në një kompjuter.

Thjesht ndiqni këto hapa për të hequr kontaktet tuaja të importuara nga aplikacioni:

 1. Hyni në llogarinë tuaj në Facebook nga një kompjuter.
 2. Vizitoni faqen Menaxho Kontaktet e Importuara për Messenger.
 3. Kliko Fshini të gjitha kontaktet.

Politika e privatësisë e të dërguarit të Facebook

Ndërsa Messenger Facebook tani është në dispozicion si një aplikacion i dedikuar për pajisjet mobile, ai ende ndjek të njëjtën politikë privacy si vetë Facebook. Ndërsa përdorni shërbimet e Facebook, këto pjesë të informacionit janë mbledhur nga ju:

 • Informacion i përgjithshëm i llogarisë – Facebook mbledh emrin, adresën e emailit, numrin e telefonit, emrin e përdoruesit, vendndodhjen dhe fjalëkalimin.
 • Informacioni i lidhjes – Informacioni i lidhjes – Grupet dhe njerëzit me të cilët jeni lidhur, si dhe çdo informacion kontakti që importoni, sinkronizoni ose ngarkoni nga pajisja juaj personale.
 • Informacioni mbi pagesën – Informacioni i përmbajtjes – Facebook mban informacione të lidhura me përmbajtjen që ndani dhe krijoni. Kjo gjithashtu vazhdon të përmbajë informacione për ato që ndani së bashku me kë e ndani me të. Po kështu, nëse shoku juaj ndan informacione për ju, Facebook do të mbledh gjithashtu.
 • Lidhjet & Cookies – Facebook mund të ndjekë mënyrën se si bashkëveproni me lidhje ndërsa përdorni shërbimet e tij dhe mund të mësoni rreth preferencave tuaja përmes përdorimit të cookies. Ai gjithashtu do të vëzhgojë shfletuesin e internetit, sistemin operativ dhe pajisjen që përdorni për të hyrë në shërbimet e Facebook.

Whatfarë lejesh kërkon të dërguari në Facebook?

Nëse doni të përdorni të dërguarin në Facebook me të gjitha karakteristikat e tij, duhet të siguroni lejet e mëposhtme:

 • Kontakt – Nëse dëshironi të telefononi kontakte përmes Facebook Messenger ose të shtoni kontakte të dërguesit nga lista e kontakteve në telefonin tuaj.
 • Kamera – Ju duhet të lejoni aplikacionin të hyjë në aparatin tuaj në mënyrë që të mund të dërgoni foto miqve drejtpërdrejt përmes Facebook Messenger.
 • mikrofon – Në mënyrë të ngjashme, Facebook Messenger do të kërkojë qasje në mikrofonin tuaj në mënyrë që të mund të bëni thirrje zanore me miqtë.

A është Facebook Messenger i sigurt dhe privat?

Facebook Messenger nuk është i koduar nga fundi në fund si parazgjedhje, kështu që mund të jetë e mundur që përgjuesit ose edhe Facebook të dëgjojnë bisedat tuaja.

Sidoqoftë, një “bisedë sekrete” në Facebook Messenger është i koduar nga fundi në fund. Kjo do të thotë që askush nuk mund të lexojë mesazhet përveç dërguesit dhe marrësit!

Thënë kjo, është e rëndësishme të jesh i kujdesshëm kur bëhet fjalë për të klikuar në lidhje / bashkëngjitje dhe përmbajtjen që po ndan.

Bëni më shumë për të qëndruar në mënyrë anonime dhe private online!

Nëse po pyesni se çfarë mund të bëhet për të përmirësuar privatësinë dhe anonimatin tuaj në internet, më poshtë janë disa mënyra:

1. Përdorni PureVPN – Ndërsa mund të minimizoni sasinë e të dhënave që Google dhe Facebook mbledhin mbi ju, ajo ende nuk e ndalon ISP-në tuaj të mbani gjurmët e asaj që jeni duke bërë në Internet dhe t’i ndani ato me këto korporata dhe qeverinë . Për t’i bërë aktivitetet tuaja në internet me të vërtetë private, përdorimi i një VPN si PureVPN është thelbësore.

2. Kufizoni Lejet e Aplikimit – Duke kontrolluar dhe kufizuar në mënyrë periodike lejet e aplikacionit në pajisjen tuaj inteligjente, mund të mbroni veten kundër zhvilluesve të pabesueshëm të aplikacioneve dhe të merrni më shumë kontroll mbi intimitetin tuaj në Internet.

3. Instaloni Zgjerimin dhe Motorin e Kërkimit të Fokusuar në Intimitet – HTTPS Kudo do të sigurojë që komunikimi midis jush dhe faqeve është gjithnjë i koduar, ndërsa DuckDuckGo i mban kërkimet tuaja në internet një sekret dhe nuk ju tregon reklamat në shënjestër.

Dëshironi të rimarrni privatësinë tuaj në internet? Ju mund të dëshironi të kontrolloni udhëzuesit më poshtë:

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map