Si të çinstaloni manualisht një Kodi Build në Amazon Fire TV Stick


Si të çinstaloni manualisht një Kodi Build në Amazon Fire TV Stick

Botuar: 02 korrik 2019


Keni nevojë për ndihmë për të çinstaluar Kodi të ndërtuar në Amazon FireStick? Apo TV zjarr? Pastaj vazhdoni të lexoni këtë udhëzues. Ne do të shpjegojmë se sa e lehtë është të çinstaloni Kodi ndërton vetë. Plus, ju mund të përdorni PureVPN për vetëm 0,99 dollarë për të shijuar më pak transmetim në Kodi dhe për të shmangur stresin në bllokim.

Amazon Fire Stick dhe Kodi shkojnë së bashku si gjalpi i kikirikut & pelte. Ato janë mjaft të lehta për t’u përdorur, megjithatë, gjërat mund të bëhen të ndërlikuara dhe kërkojnë disa punë legale kur po përpiqeni të instaloni ose çinstaloni një Kodi të ndërtuar në Amazon Fire Stick me dorë, veçanërisht nëse nuk jeni teknik.

Arefarë janë Kodi Ndërton?

Kodi është shumë i thjeshtë për tu përshtatur falë natyrës së tij me burim të hapur dhe bashkësia e shtesave Kodi lëshon shpesh versione të modifikuara të aplikacionit të njohur si Kodi ndërton.
Pavarësisht nëse keni nevojë për një ndryshim në ndërfaqen e përdoruesit ose qasje të shpejtë në përmbajtjen tuaj të preferuar, këto ndërtime mund t’i shërbejnë qëllimit tuaj pa telashe për të instaluar një duzinë depo. Në rast se është koha për të lejuar një Kodi të vjetëruar të ndërtojë nga Amazon Fire Stick dhe të instalojë një të ri, ne kemi krijuar një udhëzues të thjeshtë për t’ju ndihmuar ta bëni atë me dorë

Si të çinstaloni manualisht një Kodi Build në Amazon Fire TV Stick?

Ka dy mënyra për të shkuar. Ju mund të përdorni një shtesë të palës së tretë si Indigo ose Ares Wizard për të çinstaluar ndërtimin, por nëse e konsideroni të pasigurt për ndonjë arsye, mund të vendosni pak përpjekje shtesë dhe ta hiqni atë manualisht duke ndjekur këto hapa të thjeshtë.

 • Hapi 1: Kontrolloni nëse eksploruesi i skedarit tuaj ka kontrolluar ose jo kutinë e “sendeve të fshehura”.
  Për Windows: Klikoni në butonin View dhe kontrolloni kutinë “sende të fshehura”.
  Për Android: Hapni menaxherin e skedarëve, klikoni në butonin e menusë, hapni “cilësimet” dhe kontrolloni kutinë “sende të fshehura”.
 • Hapi 2: Tani që ju mund të shihni të gjithë dosjet dhe skedarët e fshehur, të kërkoni për platformën tuaj në listë, të lundroni në vendndodhje dhe të fshini të gjithë dosjet dhe skedarët.
  Për Windows 7, 8-8.1: Vendosni “% APPDATA% \ kodi \ userdata” në kutinë ekzekutuese në menunë e fillimit.
  Për Windows 10: Vendosni “% LOCALAPPDATA% \ Paketat \ XBMCFoundation.Kodi_4n2hpmxwrvr6p \ Lo” në kutinë ekzekutuese.
  Për Mac: Vendosni “/ Përdoruesit // Biblioteka / Mbështetja e Aplikimit / Kodi / userdata /” në kutinë e funksionimit.
  Për Linux: Hapni një terminal dhe ngjisni “~ / .kodi / userdata /”.
  Për Android: Fshini dosjet “userdata” dhe “addons” nga “Android / data / org.xbmc.kodi / skedarë / .kodi /”.
  Për iOS: “/ private / var / mobile / Biblioteka / Preferencat / Kodi / userdata /”

Shënim: Përdorni të gjitha komandat e lartpërmendura pa thonjëza.

Kodi është Super-Argëtues por A është i Sigurt?

Kodi është përballur me shumë nxehtësi kohët e fundit për shkak të disa shtesave të palëve të treta që u mundësojnë përdoruesve të marrin kufizime të së kaluarës dhe të përdorin përmbajtje të licencuar. Ndërsa një numër i ndërtesave Kodi i ka instaluar paraprakisht këto shtesa, këshillohet seriozisht që të hulumtohen plotësisht “ligjet e transmetimit të përmbajtjes në internet” para se të përdoren shtesa të tilla, pasi ato mund të çojnë në pasoja ligjore.

Një tjetër avantazh për të transmetuar duke përdorur Kodi është goditja juaj ISP. Meqenëse shpejtësia e transmetimit varet shumë nga lidhja e internetit në përdorim, ISP-ja juaj lokale për të mbajtur skedat në aktivitetet tuaja në internet dhe ngadalësimi i shpejtësisë tuaj të internetit mund të shkatërrojë pothuajse përvojën tuaj të transmetimit në Kodi.

A ekziston një mënyrë e sigurt për të përdorur kodin?

Bota gjithnjë në rritje në internet është plot me mundësi dhe kërcënime. Ndërsa interneti ka transformuar mënyrën se si ne punojmë, sillemi dhe shoqërizohemi; ajo gjithashtu ka hapur dyert për një numër kërcënimesh në lidhje me privatësinë tonë në internet. Krimet në internet si vjedhja e të dhënave dhe malware janë vetëm maja e ajsbergut. Përdorimi i disa shtesave të palëve të treta si përruesit P2P mund të paraqesin rreziqe për privatësinë tuaj në internet, kjo është arsyeja pse rekomandohet të përdorni një VPN për Kodi.

Bëni Të Gjithë VPN-të Punojnë?

Përgjigja është, jo. VPN falas shpesh përdoren si kurthe për të ruajtur dhe shitur të dhënat e përdoruesve, prandaj rekomandohet shumë të përdorni një shërbim të besueshëm të paguar Kodi VPN si PureVPN.

Pse duhet të përdorni një VPN Kodi

 • Një VPN i mban të fshehura aktivitetet tuaja në internet të transmetimit nga sytë e çmendur të ISP-së tuaj, duke eleminuar të gjitha rreziqet e goditjes së ISP-së.
 • Një VPN ju mundëson të merrni kufizime të mëparshme gjeo-kufizuese dhe të përdorni akses me shërbime të paguara të transmetimit nga kudo në botë.
 • Një VPN kodon lidhjen midis kompjuterit tuaj dhe internetit, duke minimizuar rrezikun e krimeve në internet si vjedhja e të dhënave.
 • Një VPN ju lejon të keni akses më të madh në të dhënat tuaja duke ngjeshur gjerësinë e bandës.
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map