Si të bëni dhe pranoni pagesa në mënyrë anonime


Si të bëni dhe pranoni pagesa në mënyrë anonime

Në një botë me shkelje të të dhënave dhe kriminelë në internet, përdorimi i një metode pagese anonime është thelbësore tani më shumë se kurrë. Mënyra kryesore e pagesës është marrë përsipër me metodat e pagesës në internet, e cila sjell rreziqet e veta. Shtë e domosdoshme të siguroni sigurinë e metodave tona të pagesës në internet para se të jetë vonë.


Si të bëni dhe pranoni pagesa në mënyrë anonime

Pse Banka në Bitcoin?

Që nga koha kur cryptocurrency pushtoi botën, Bitcoin ka qenë mënyra më e kërkuar e pagesës nga shitësit nga të gjitha cepat e globit. Me shpresën që monedha të vlerësojë vlerën e saj, ajo pranohet gjerësisht dhe i bën transaksionet më të lehta dhe më të shpejta.

Ndërsa gjithnjë e më shumë njerëz humbasin shpresën në sistemin bankar, Bitcoin – monedha e decentralizuar, përdor rrjetin e vet pa asnjë ndërmjetës. Anonimiteti i pastër i cryptocurrency e bën atë ideal për ata që dëshirojnë të mbajnë të fshehur identitetin e tyre në internet.

Pro dhe kundër të Bitcoin

Përkundër popullaritetit global, këtu janë disa nga të mirat dhe të mirat e monedhës dixhitale:

Pros:

 • Bëni pagesa të sigurta nga kudo, në çdo kohë
 • Më e shpejtë dhe më e lirë për të bërë pagesa ndërkombëtare
 • Dokush mund të hapë një portofol dhe të fillojë të bëjë transaksione pa ndonjë histori krediti
 • Pranueshmëria në të gjithë botën
 • Vlerësimi i vlerës së monedhës

Farë është Ethereum?

Ethereum është një platformë informatike e shpërndarë me burim të hapur, publik, me bazë blockchain dhe sistem operativ që përmban funksionim inteligjent të kontratës (skriptimit).

Pro dhe kundër të Ethereum

Këtu janë disa nga të mirat dhe të këqijat e Ethereum:

Pro të Ethereum

 • Blockchain shumë funksionale
 • Qartësia në drejtim të detyrimit rregullator
 • Mbështetur nga kapitalistët e njohur të ndërmarrjeve

Cons të Ethereum

 • Vartësi e madhe nga Vitalik Buterin
 • Shpejtësia e transaksionit të ngadaltë
 • Rrëmujat e tregut

Farë është Bitcoin Cash?

Bitcoin Cash është një sistem elektronik i parave të gatshme për të bërë transaksione në Internet. Ashtu si Bitcoin, Bitcoin Cash është gjithashtu plotësisht i decentralizuar, që do të thotë se cryptocurrency nuk kërkon nga banka qendrore nuk kërkon që të kërkojë nga palët e treta të operojnë.

Sidoqoftë, ndryshon nga monedhat e tjera cryptocurrency pasi që ka mundësuar rritjen e madhësisë së bllokut nga një MB në tetë MB. Bitcoin Cash shpreson të rrisë numrin e transaksioneve që mund të përpunohen nga rrjeti, duke shpresuar se Bitcoin Cash do të jetë në gjendje të konkurrojë me vëllimin e transaksioneve që gjigandët e industrisë si PayPal dhe Visa aktualisht mund të përpunojnë.

Të mirat dhe të këqijat e parave të Bitcoin

Këtu janë disa nga të mirat dhe të këqijat e Bitcoin Cash:

Mirat e parave të Bitcoin

 • Blloku më i madh bën transaksione të shpejta
 • Të sigurt edhe nëse monedha ndahet
 • Renditur në shkëmbime të mëdha cryptocurrency

Kundërvajtjet e parave të Bitcoin

 • Besim i ulët nga investitorët
 • Asnjë birësim i përhapur
 • Paqëndrueshmëria e tregut

Farë është Ripple?

Ripple është një cryptocurrency që është pjesë e RippleNet. Monedha është një rrjet i ofruesve të pagesave institucionale, siç janë bankat dhe bizneset e shërbimeve të parave që përdorin zgjidhje të zhvilluara nga Ripple për të siguruar një përvojë të pa fërkime për të dërguar para globalisht.

Pro dhe kundër të Ripple

Këtu janë disa nga të mirat dhe të këqijat e Ripple:

Pro të Ripple

 • Infrastrukturë e strukturuar mirë
 • Investitorë dhe partneritete të dukshme
 • Qëndrueshëm kur krahasohet me të tjerët

Cons të Ripple

 • Përdorimi minimal i botës reale
 • Monedhë kundërshtuese në krahasim me të tjerët
 • Rrëmujat e tregut

Farë është Litecoin?

Litecoin është një monedhë dixhitale që erdhi në jetë si një pirun i klientit thelbësor Bitcoin për të shërbyer si një monedhë shtesë më e shpejtë, e lehtë dhe më e lirë për BTC origjinale.

Litecoin është një monedhë në internet e një peer-to-peer që lejon pagesa me kosto të menjëhershme, gati-zero për këdo në botë. Litecoin është një rrjet me pagesë, rrjeti global i pagesave që është plotësisht i decentralizuar pa ndonjë autoritet qendror.

Të mirat dhe të këqijat e Litecoin

Këtu janë disa nga të mirat dhe të këqijat e Litecoin:

Pro të Litecoin

 • Litecoin është me burim të hapur
 • Transferime të shpejta
 • Tarifa të ulëta të transaksionit

Cons të Litecoin

 • Koncepti që po përsëritet
 • Humbja e ekskluzivitetit të saj
 • Ulja e besueshmërisë

A janë vërtet të sigurt këto cryptocurrency?

A është e sigurt kriptocurrency e mia? A mund të hakohen ndonjëherë cryptocurrency? Nëse bëj pagesa në internet përmes cryptocurrency, a do të gjurmohet? Ka dhjetëra pyetje që i kalojnë mendjen kur kanë të bëjnë me monedhat cryptocurrency. Nga tregtarët, investitorët, entuziastët, kundërshtarët e deri te rregullatorët nga e gjithë bota, përgjigja mund të ndryshojë për secilin individ.

Ndërsa të gjithë kanë mendimin e tyre për flluskën e cryptocurrency, thelbësore është se po, një kriptocurrency mund të hackohet. Nuk është e nevojshme të zbulosh që bumi i cryptocurrency po tërheq vëmendjen e të gjithë palëve të interesuara dhe kriminelëve.

Vitet e fundit, cryptocurrency dhe teknologjia e blockchain janë sulmuar shumë për arsye të fitimit të parave të mira. Meqenëse blockchain përfaqëson vlerën dhe paranë, kriminelët në internet kanë më shumë arsye për të kollitur infrastrukturën e cryptocurrency.

Edhe pse monedhat cryptocurrency mund të përdoren për pagesa anonime në internet, ato nuk janë plotësisht anonime. Nëse doni të shkoni pa njohuri në internet, përdorni një VPN pasi ju siguron një identitet pseudo në mënyrë që të jeni plotësisht në hartë.

Fjala e fundit

Projekt-ligji i ri i intimitetit të brezit të gjerë është vetëm fillimi i epokës së antitektivitetit. Për të mbijetuar më mirë në këtë epokë, ne duhet të jemi proaktivë në mbrojtjen e intimitetit tonë. Për fat të mirë, ne kemi mjete të mësipërme si një VPN për të mbajtur rrjetet tona në shtëpi të sigurt dhe intimitetin e familjes sonë të fshehur nga sytë e padëshiruar.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map