Si ta kontrolloni versionin Kodi në pajisje të ndryshme

Botuar: 02 korrik 2019

Në këtë udhëzues, mësoni se si të kontrolloni versionet Kodi dhe shtoni shtesat e duhura që janë në dispozicion tani. Plus, zbuloni se si përdorimi i PureVPN për Kodi mund t’ju ndihmojë të transmetoni filma pa shfaqje dhe shfaqje TV. Merrni PureVPN për aq pak sa 0.99 dollarë për të marrë më shumë shtesë Kodi nga kudo dhe për të shmangur mërzitjen e bllokimit

Ndonjëherë, përdoruesit e zakonshëm e kanë të vështirë të gjejnë versionin e Kodi që po përdorin për një numër arsyesh. Mund të jetë sepse keni një pajisje që e instalon softuerin si parazgjedhje, duke e ndërtuar atë, ose thjesht sepse mund ta keni harruar atë.

Nëse jeni një person me mend të teknologjisë, mund ta dini tashmë si ta kontrolloni versionin tuaj aktual Kodi por për ata që nuk janë aq të pajisur teknikisht me njohuri të softuerit, ne kemi krijuar një udhëzues të gjerë për t’ju ndihmuar të kontrolloni versionin aktual të Kodi që keni në pajisjen që po përdorni.

Si ta kontrolloni versionin Kodi në kompjuterin tuaj?

Gjetja e versionit Kodi në PC tuaj është aq e thjeshtë sa 1.2.3.4

 • Nisni aplikacionin
 • Klikoni në settings ikonë në krye të majtë
 • Tjetra, klikoni në informacioni i sistemit tab
 • Kontrolloni nën informacioni për versionin për të parë versionin tuaj Kodi

Si ta kontrolloni versionin Kodi në Android?

Ja se si mund ta kontrolloni versionin Kodi të instaluar në një pajisje android.

 • Kliko settings ikonë në ekranin fillestar
 • Shkoni poshtë për në Apps dhe zgjidh Kodi nga ajo listë
 • Kontrolloni informacioni për versionin në vendosjen e aplikacionit Kodi në kutinë e dialogut më poshtë

Ky informacion mund të përdoret gjithashtu për të instaluar më shumë shtesa Kodi ose për të përmirësuar një version më të ri.

Si ta kontrolloni Versionin Kodi në Firestick?

 • Nisni aplikacionin Kodi në Firestick OS.
 • Kliko Cilësimet për të hapur skedën.
 • Kliko Informacioni i sistemit tab.
 • Tani mund të kontrolloni informacionin e versionit aktual.

Mund ta përdorni për të filluar shtesat përkatëse për Firestick.

Si ta kontrolloni versionin Kodi në Raspberry Pi?

Aktualisht, Raspberry Pi nuk mbështet asnjë version Android ose Windows Kodi përveç versionit më të fundit Kodi për Raspberry Pi, versioni 17.6. Sidoqoftë, ekziston një mënyrë e thjeshtë për të kontrolluar versionin Kodi në këtë platformë të veçantë e cila përmendet më poshtë.

 • Hap Kodin menu.
 • Kliko sistem, ajo do të hapë një menu, tani zgjidh informacioni i sistemit nga ajo.
 • Tani mund të shihni Informacione për versionin Kodi dhe data e ndërtimit.

Tani që e dini versionin tuaj aktual të suite Kodi, ju mund të dëshironi të mësoni se çfarë më shumë mund të bëni me të. Kodi ka versione të shumta, të tilla si Leia, Jarvis dhe Krypton për të përmendur disa. Sidoqoftë, Kryptoni është më i përdoruri i ndjekur nga Leia. Vazhdoni të lexoni ndërsa ne ju tregojmë se si të kontrolloni nëse versioni juaj i përket këtyre dy dhe si mund të përdoren për të instaluar shtesa përkatëse për të përmirësuar përvojën tuaj në Kodi.

Si të kontrolloni nëse po ekzekutoni versionin Kodi Leia?

Kodi Leia ose v18 është emëruar pas personazhit ikonik të Star Wars ‘Princess Leia’ të luajtur nga aktorja Carrie Fisher pasi ajo vdiq si haraç.

Për të kontrolluar nëse po ekzekutoni versionin Kodi Leia në pajisjen tuaj, ndiqni këto hapa të thjeshtë.

 • Shko tek Cilësimet.
 • Kliko Informacioni i sistemit.
 • kontrolloni Informacioni i versionit.

Nëse versioni që shihni është Kodi 18.0 ose më i lartë, atëherë po përdorni Kodi Leia.

shënim: Kodi Leia konsiderohet një version mjaft i paqëndrueshëm se Krypton dhe nuk është i pajtueshëm në Windows 7.

Si të kontrolloni nëse po ekzekutoni versionin Kodi Krypton?

Kodi Krypton është versioni më i qëndrueshëm që mbështet të tre pajisjet kryesore (Windows, Android dhe Firestick) dhe më shumë. Tema e “instalimit” të sapo instaluar dhe ndërfaqja e thjeshtë për t’u përdorur e bën atë një zgjedhje popullore midis shumicës së përdoruesve të Kodi.

Për të parë nëse po ekzekutoni versionin Kodi Krypton në pajisjen tuaj, ndiqni këto hapa të thjeshtë.

 • Kliko Cilësimet ikonë në pjesën e sipërme të majtë të ekranit.
 • zgjedh Informacioni i sistemit.
 • zgjedh Informacioni i versionit.

Nëse shihni versionin 17.0 ose më lart, po përdorni Kodi Krypton.

Si të përdorni shtesat Kodi në avantazhin tuaj?

Kodi është shumë më tepër sesa thjesht një media player. Me një version të qëndrueshëm Kodi si Krypton dhe shtesa përkatëse, ai jep mundësinë e përdorimit të një bollëk me përmbajtje falas për përdoruesit e saj, përfshirë flukset e filmave & Shfaqjet televizive si dhe sportet live. Sidoqoftë, përdorimi i disa shtesave të palëve të treta, siç janë shtesat Quasar dhe P2P / Torrent, mund të rezultojnë në pasoja juridike nëse përdoren pa mbrojtje të duhur. Gjithashtu, ISP-ja juaj mund të ngre shpejtësinë tuaj të internetit me qëllim kur të vëreni transmetimin e një vëllimi kaq të madh të përmbajtjes video.

Atëherë, si i përdorni shtesat Kodi në mënyrë të sigurt dhe të keni akses në përmbajtje falas të pakufizuar? Përgjigja është e thjeshtë. Përdorni një Kodi VPN të mirë siç është PureVPN.

Pse duhet të përdorni një VPN për Kodi?

 • Një VPN mund të parandalojë goditjen e ISP duke fshehur të gjithë trafikun e internetit nga ISP-ja juaj lokale.
 • Një VPN e bën të pamundur që serverët të gjurmojnë gjurmët dixhitale të vendndodhjes tuaj të vërtetë, duke ju mundësuar që të transmetoni ose shkarkoni të gjithë përmbajtjen Kodi në mënyrë anonime..
 • Shërbimet e paguara si Netflix dhe Hulu janë të njohura për kufizimin gjeografik të përmbajtjes së tyre. Një VPN ju lejon të anashkaloni gjeo-kufizimet dhe të transmetoni filmat dhe shfaqjet tuaja të preferuara pa ndonjë pengesë.
Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me