Qasja në Rrjetin Falas WiFi të McDonald’s

McDonald u ka ofruar wifi falas klientëve të saj që nga viti 2010. Nuk ka asnjë gjerësi bande ose afati kohor dhe përdoruesit mund të zgjedhin ta përdorin atë për aq kohë sa të dëshirojnë. Vetëm në SH.B.A., ju mund të shijoni qasje falas në internet në mbi 14,000 vende në mbarë vendin.

Mund të punoni me lehtësi, të kontrolloni postat elektronike ose të lidheni me miqtë tuaj në mediat sociale.

Për t’u lidhur, gjithçka që duhet të bëni është të trokitni lehtë mbi Waypot_Access në listën tuaj të Rrjeteve WiFi dhe Prano “Kushtet e Marrëveshjes” .

hyrja mcdonalds wifi

Shko te…

Shënim: Ju nuk keni nevojë për një hyrje të veçantë për t’u regjistruar në WiFi Falas të McDonald’s

Qasni Wi-Fi të McDonald-it në Laptop

Pavarësisht qoftë ky laptop apo cilindo pajisje tjetër, mund të lidheni lehtësisht me WiFi falas të McDonald.

Këtu është procesi i lidhjes me Wi-Fi falas të McDonald:

 • Filloni duke lëvizur kursorin tuaj në anën e djathtë të juaj Shiritin e detyrave të Windows dhe lokalizoni Ikonë Wi-Fi ku do të shihniwayport_accessRrjeti.
 • Prekni Connect për të vendosur një lidhje interneti.
 • Sapo rrjeti të krijojë një lidhje interneti, shfletuesi juaj do të hapë automatikisht Kushtet e McDonald’s & Kushtet e faqes në internet. Pranoni kushtet e kushteve për të vazhduar dhe përzgjedhur Lidhu.
 • Pasi të lidheni, një mesazh statusi do të shfaqet në krye të faqes "Ju jeni të lidhur me Wi-Fi të McDonald. gëzojnë!"
 • Tani që keni hyrë në internet, mund të hapni një skedë të re në shfletuesin tuaj dhe të vizitoni çdo faqe në internet që ju pëlqen. Mund të shkëputni lidhjen tuaj të internetit si të zgjidhni.

Qasni Wi-Fi të McDonald me Android

Ngjashëm me lidhjen e çdo pajisjeje, mund të lidhni gjithashtu telefonin tuaj Android me rrjetin Wi-Fi falas të McDonald. Nuk ka rëndësi se cili telefon Android po përdorni pasi hapat janë të njëjtë.

 • Drejtohuni tek telefoni juaj Cilësimet dhe zgjidh Wi-Fi.
 • Do të shihni një listë të rrjeteve, zgjidhni wayport_access dhe klikoni Connect.
 • Do të shihni një i lidhur Statusi.
 • Tani, hapni celularin tuaj shfletues uebi dhe do të hapet automatikisht Faqja e lidhjes Wi-Fi e McDonald.
 • trokitje e lehtë Lidhje falas dhe Pajtohuni me Kushtet dhe Kushtet për t’u lidhur me rrjetin Wi-Fi dhe për të hyrë në lidhjen falas të internetit të McDonald.

Qasni Wi-Fi të McDonald në iPhone

Nëse iPhone juaj ka "lidhen automatikisht" tipar i ndezur, do të shihni shfaqjen Wi-Fi të një McDonald. Takoni vazhdoni të lidheni pasi të keni lexuar kushtet e marrëveshjes. Përndryshe, ju mund të bëni sa më poshtë:

 • Hapni iPhone-in tuaj Cilësimet menunë dhe trokitni lehtë mbi Wi-Fi.
 • zgjedh Wayport_access. Do të vini re se menjëherë nën emrin Wi-Fi do të ketë një mesazh të vogël: Rrjeti i pasigurt.
 • Tani, hapni Safarin ose çdo shfletues tjetër dhe do të drejtoheni automatikisht Faqja e hyrjes Falas Wi-Fi të McDonald. trokitje e lehtë Lidhu për të filluar shfletimin.

Si të kontrolloni nëse priza e McDonald’s ka qasje të lirë Wi-Fi?

Në vitin 2010, AT&T, i cili më parë ishte i njohur si WayPort, po siguronte lidhje me rreth 28,000 vende në SH.B.A. Gjysma e tyre ishin për WiFi Falas të McDonald’s. Gjetja dhe lidhja me Wi-Fi të një McDonald është e lehtë. E tëra çfarë duhet të bësh është të jesh brenda intervalit të një restoranti të McDonald-it ku objekti falas i rrjetit Wi-Fi është në dispozicion. McDonald’s ofron mundësi Wi-Fi falas në mbi 82% të vendndodhjeve të saj në SH.B.A., që do të thotë se do të keni shanse të larta për të gjetur një vendndodhje që ka në dispozicion Wi-Fi falas.

Gjetja e restorantit është e lehtë, ndiqni hapat:

 • Drejtohuni tek faqja e gjetjes së restorantit të McDonald’s. Pasi të jeni atje, thjesht duhet të shkruani emër i juaji qytetfusha e kërkimit
 • Shkoni poshtë tek rezultatet dhe gjeni një vendndodhje që përmban Wi-Fi nën Sherbime.

Pasi të jeni afër restorantit, thjesht drejtohuni tek paneli Wi-Fi i pajisjeve tuaja dhe kërkoni rrjetin ‘WiFi Falas e McDonald

Sa e shpejtë është Rrjeti Wi-Fi Falas i McDonald’s?

Rrjetet falas Wi-Fi janë zakonisht të ngadalta dhe shkëputen shpesh, apo jo? Sidoqoftë, përdoruesit kanë gjëra të mira për të thënë në lidhje me rrjetin Wi-Fi falas të McDonald dhe nëse jeni kurioz se sa e mirë mund të jetë një lidhje interneti, atëherë këtu janë rezultatet e provës:

Lifewire bëri një provë të rreptë dhe rezultatet e tyre tregojnë se ngarkesa dhe shkarkimi i Wi-Fi pa pagesë i McDonald-it janë aq të mira sa prisni nga një rrjet Wi-Fi me shpejtësi të lartë në zyra dhe shtëpinë tuaj.

Ndërsa testi u mor në një rrjet të veçantë në internet Wi-Fi të McDonald-it, është e sigurt të supozohet se pjesa tjetër e vendeve mund të mburret me të njëjtat rezultate:

 • Testi tregoi shpejtësi të shkarkimit prej 58 Mbps.
 • Shpejtësia e ngarkimit ishte 14 Mbps.
 • Vonesa e pa ngarkuar e regjistruar me veprimtari minimale në rrjet ishte 27 milisekond.
 • Me përdorimin e rëndë të të dhënave, latenca do të shkonte deri në 517 milisekonda.

Ndërsa keni ardhur në McDonald’s për një McCafe, një Big Mac ose pajisje pule, ju mund të bëni me lehtësi shfaqjet dhe filmat tuaj të preferuar pa ndonjë vonesë.

Filtrat e Rrjetit Wi-Fi

Ashtu si me çdo rrjet pa Wi-Fi, ekzistojnë disa kufizime se çfarë mund të shfletoni dhe transmetoni. Si kujtesë, restorantet e McDonald janë miqësore me familjen, që do të thotë se do të ketë filtra të caktuar të rrjetit për përmbajtje të papërshtatshme ose të pasigurta.

Nëse keni ardhur në McDonald’s dhe përpiquni të përdorni ndonjë nga aktivitetet e mëposhtme, do t’ju nxitet nga një mesazh që thotë që faqja në internet ose e bllokuar ose e paarritshme.

 • Faqet e të rriturve
 • Shkarkimi i faqeve
 • Klientë P2P dhe shërbime të tjera piraterie
 • Uebfaqe me përmbajtje dashakeqe

Disa uebfaqe janë bllokuar për ta mbajtur objektin të sigurt nga atmosfera e qartë.

Mbroni veten në Rrjete Wi-Fi Falas

Pikat e nxehta WiFi dhe veçanërisht rrjetet publike Wi-Fi janë një terren për hakerat dhe njësoj. Meqenëse McDonald’s ofron një rrjet publik Wi-Fi falas publik, ai tërheq automatikisht aktorë me qëllim të keq për të shfrytëzuar rrjetin e tyre.

Whatfarë do të thotë kjo është se kushdo që lidhet me Wi-Fi falas të McDonald-it ose ndonjë rrjet tjetër publik Wi-Fi, rrezikon të ekspozojë aktivitetet e tyre private në internet. Prandaj, nëse po mendoni të shijoni një shërbim falas, dijeni që është falas, sepse ju jeni produkti!

Kompanitë e minierave të të dhënave dhe kriminelët kibernetikë po synojnë në mënyrë aktive rrjete Wi-Fi të pasigurta (në rastin tonë të McDonald) dhe të korrave të të dhënave dhe aktiviteteve private të miliona përdoruesve. Për tu larguar nga një mbikëqyrje e tillë, duhet të mbroheni me kriptim.

Lidhuni me PureVPN dhe fshihni identitetin tuaj të vërtetë të shoqëruar me kriptim që do t’i mbajë aktivitetet tuaja të internetit të sigurta dhe të shëndosha. Ndërsa një IP virtual ju caktohet, rrugët tuaja të trafikut në internet përmes tunelit të koduar të VPN, duke i mbajtur private komunikimet tuaja.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me