Mësoni si ta fshini ose çaktivizoni llogarinë tuaj në Instagram

Nëse keni përjetuar sulm në internet, ose keni nevojë për pushim nga Media Sociale ose shqetësoheni për privatësinë tuaj, atëherë jeni në vendin e duhur sepse duket sikur po gjeni një mënyrë për të hequr qafe Llogarinë tuaj në Instagram.

Arsyeja mund të jetë gjithçka, por ne do t’ju ndihmojmë të çaktivizoni dhe fshini llogarinë tuaj në Instagram,

Si të fshini llogarinë në Instagram?

Si të çaktivizoni llogarinë në Instagram?

Të lodhur duke u mërzitur nga njerëzit në fb? Ja se si mund të bllokoni dikë në Facebook.

Si të fshini llogarinë në Instagram

E RËNDËSISHME!

Disa Pika janë të nevojshme të merren parasysh përpara se të vazhdoni një hap më tej

Nëse keni vendosur të merrni këtë masë të përkohshme (çaktivizoni përkohësisht llogarinë tuaj në Instagram), profili juaj i fotove, komentet dhe pëlqimet do të fshihen tërësisht, por kur të regjistroheni përsëri, e gjithë aktiviteti do të rikthehet vetë.

Nëse keni vendosur të merrni masën e përhershme (fshini llogarinë tuaj në Instagram përgjithmonë), profili, komentet dhe pëlqimet e tua të fotove do të shkojnë si kurrë më parë. Mbani në mend se nuk do të jeni në gjendje të rikuperoheni.

Provoni të rezervoni të gjitha të dhënat tuaja të ngarkuara në Instagram para se të thuani anuloj përgjithmonë dhe shkarkoni tërë aktivitetin në Instagram duke ndjekur lidhjen.

Më e rëndësishmja nëse vendosni të ri-regjistroheni llogarinë tuaj përsëri, emri juaj i përdoruesit do të shkojë dhe shanset janë që dikush do ta merrte atë emër përdoruesi.

Gjithashtu, Instagram nuk mund të riaktivizojë llogaritë e fshira, kështu që mendoni dy herë para se t’i fshini përgjithmonë.

Merrni një përmbledhje të politikës së intimitetit në Instagram nga këtu.

Si të çaktivizoni përkohësisht llogarinë në Instagram?

Ndoshta tani nuk do të doni të çaktivizoni llogarinë tuaj në Instagram përgjithmonë. Nëse po, mund ta fshini llogarinë tuaj në Instagram përkohësisht duke ndjekur këto hapa:

 1. Hyni në llogarinë tuaj në Instagram nga faqja e internetit e tij përmes shfletuesit pasi llogaria juaj nuk mund të çaktivizohet përmes aplikacionit.
 2. Tjetra, klikoni “Ndrysho Profilin.”
 3. Zgjidhni arsyen për çaktivizimin e llogarisë tuaj nga menuja drop-down pranë "Pse po çaktivizoni llogarinë tuaj".
 4. Ri-shkruani fjalëkalimin tuaj për të konfirmuar dhe shpallur për të çaktivizuar llogarinë tuaj.
 5. Kliko "Ableaktivizoni përkohësisht llogarinë".
  Shënim: Të gjitha të dhënat tuaja dhe ndjekësit në profil mbeten të fshehura derisa t’i riaktivizoni duke u kyçur përsëri.

Si ta fshini llogarinë Instagram përgjithmonë?

 1. Hyni në “Fshi faqen e llogarisë suaj” në desktopin tuaj. faqe.
  shënim: Ju nuk mund ta fshini llogarinë tuaj në Instagram brenda aplikacionit Instagram.
 2. Pas vizitës, futuni në llogarinë tuaj nëse nuk jeni regjistruar tashmë.
  fshini llogarinë tuaj në instagram
 3. Ngjitur me “Pse po fshini llogarinë tuaj”, Zgjidhni arsyen pse dëshironi të fshini llogarinë tuaj në Instagram nga opsionet në” menunë e lëshimit “.
  si të fshini llogarinë në instagram
 4. Ri-shkruani fjalëkalimin tuaj në Instagram.
  çaktivizoni llogarinë në instagram
 5. Më në fund klikoni në “Fshij përgjithmonë llogarinë time“.
  si të hiqni llogarinë në instagram

Si të kopjoni të gjitha të dhënat e ngarkuara në llogarinë Instagram:

 1. Hyni në llogarinë tuaj në Instagram dhe shkoni te profili juaj.
 2. Klikoni në ikonën e hamburgerit dhe lundroni te cilësimet.
 3. Kliko "Shkarkimi i të dhënave" do të kërkojë adresën dhe fjalëkalimin tuaj të emailit. Ju gjithashtu mund të klikoni këtu për të parë faqen e shkarkimit të të dhënave.
 4. Pasi të keni mbaruar, të dhënat tuaja do të dërgohen në adresën tuaj të postës elektronike brenda 24 orëve.

Fjalët përfundimtare

Update: Wasshtë raportuar në Mars 2019, që punonjësit e Facebook kishin qasje në fjalëkalimet e 600 milion përdoruesve të Instagramit. Një hetim i brendshëm u krye nga kompania që konkludoi se fjalëkalimet e ruajtura ishin jo të keqpërdorur apo të rrjedhshëm ndonjë palë e tretë. Sidoqoftë, është një shenjë alarmante për përdoruesit që shqetësohen për privatësinë e tyre në internet dhe lirinë në internet.

Kush do të thotë që detajet e llogarisë suaj nuk ishin ose nuk mund të keqpërdoren? Ekspertët e sigurisë kanë këshilluar të gjithë përdoruesit të marrin masa paraprake para se të vonohet shumë!

Me sa duket, Instagram është i sigurt për t’u përdorur. Sidoqoftë, platforma kompromenton intimitetin dhe sigurinë tuaj duke ju bërë të prekshëm ndaj kërcënimeve të jashtme nga hakerat dhe kriminelët në internet. Për shembull një haker mund të mësojë shumë më tepër rreth jush duke kontrolluar fotot tuaja në Instagram. Ata mund të përdorin këtë informacion për t’ju dëmtuar dhe hakuar në llogaritë ose pajisjet tuaja.

Cyberstalkers gjithashtu përdorin këtë informacion për të monitoruar aktivitetet tuaja të përditshme dhe të mbledhin informata të mjaftueshme në mënyrë që ata të mund t’ju shantazhojnë ose dëmtojnë në çfarëdo mënyre.

Dëshironi të rimarrni privatësinë tuaj në internet? Ju mund të dëshironi të kontrolloni udhëzuesit më poshtë:

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me