Farë është një VPN Anonime

10 shkurt 2020

Nëse dëshironi të përdorni internetin me një shtresë anonimiteti, një VPN anonim është vetëm mjeti që ju nevojitet në arsenalin tuaj. Ai kombinon fuqinë e kriptimit të klasës ushtarake dhe maskimin e adresave IP, duke ju mundësuar të kryeni aktivitetet tuaja në internet pa u shqetësuar se ato lidhen me ju.

vpn anonim

Anonimiteti është e drejta themelore e çdo netizeni së bashku me nevojën themelore të sotme. Pse kështu? Kjo është për shkak se palët e treta si ISP ruajnë të dhëna në lidhje me aktivitetin tuaj në internet.

Farë shikoni në internet, cilat faqe në internet shfletoni dhe cilat mënyra të pagesës përdorni. Besoni apo jo, gjithçka ruhet dhe monitorohet pa e ditur madje as për të. Këtu, një shërbim anonim VPN mund t’ju mbrojë më së miri!

Isfarë është anonimiteti në internet?

Le ta pranojmë – shumica e njerëzve nuk kujdesen për të qenë anonimë, qoftë në jetën reale apo në internet. Kjo është për shkak se neve na është kushtëzuar të dorëzojmë vullnetarisht disa nga informacionet tona personale sa herë që bëjmë biznes me kompani.

vpn anonim

Posta juaj dërgohet në pragun tuaj, me emrin dhe adresën tuaj të shkruar në të. Librat e telefonit rendisin numrat e telefonit krahas emrave tanë. Dhe nëse doni të blini diçka në internet, duhet të jepni një emër, adresë dhe informacione për pagesa.

Njerëzit u besojnë krijesave nga natyra, por këtu qëndron problemi. Ju nuk mund t’i besoni askujt verbërisht, veçanërisht kur bëhet fjalë për të dhënat tuaja. Pra, nuk është për t’u habitur që disa nga ne po marrin masa për të qenë më anonim në internet.

Meqenëse nuk është saktësisht një fjalë që do të hasësh në biseda çdo ditë, na lejoni të shpjegojmë pak. Kur merrni një letër anonime nga dikush, do të thotë një person, emri i të cilit është i panjohur e ka dërguar atë.

Anonimiteti në internet, i njohur ndryshe edhe si anonimati i Internetit, është pak më ndryshe. Në fund të fundit, ne duam të fshihet më shumë se thjesht emri ynë. Shtë aftësia për të kryer veprime në Internet ndërsa ruaj gjithçka sekrete në lidhje me ne.

Si mund të ndihmojë një VPN Anonim?

Kur përdorni internetin, trafiku juaj i pa kriptuar dhe mund të përgjohet nga kushdo. Ata më pas mund ta përdorin atë për t’u angazhuar në vjedhje identiteti, duke vjedhur paratë e fituara me vështirësi në proces!

Për më tepër, ju adresa e vërtetë IP është lënë gjithashtu e ekspozuar ndaj botës së jashtme. Do të thotë që veprimtaria juaj në internet gjurmohet te ju nga reklamuesit, ISP-të dhe agjensitë e tjera. Shkurt, gjithçka që bëni është e dukshme për të gjithë.

Nëse doni të qëndroni plotësisht anonim në internet, do të duhet të merrni një shërbim VPN anonim. Ju cakton një adresë IP anonime. Dhe, ajo siguron të dhënat tuaja nga fundi në fund me kriptim të shkallës ushtarake. Rezultati? Ju jeni në gjendje të shfletoni me një mantel anonimiteti!

6 arsyet pse ju duhet një VPN anonime

Dëshironi të ndaloni ISP-të të ndjekin aktivitetin tuaj në internet? Lodhur nga mbledhja e të dhënave tuaja private nga dikush? Në pamundësi për të hyrë në përmbajtjen në dispozicion në versionin amerikan të Netflix?

Duke u regjistruar në një shërbim anonim VPN, ju mund të mbroheni nga më e keqja e Internetit. Këtu janë disa arsye pse duhet të pajiseni veten me një VPN anonime:

1. Sigurohuni në Wi-Fi Publik

Kush nuk e do Wi-Fi publik? Mund të gjendet pothuajse kudo dhe ju mundëson të qëndroni të lidhur në lëvizje. Lehtësia e Wi-Fi publik është e pamohueshme, por vlen të përmendet se këto rrjete nuk janë të sigurta.

Shtë një fakt i njohur që shumica e lidhjeve publike Wi-Fi ofrojnë pak ose aspak siguri për përdoruesit. Do të thotë që çdo kriminel në internet mund të përgjojë Internetin tuaj dhe të vjedhë të dhënat tuaja.

Lidhu me një VPN anonim përpara se të përdorësh Wi-Fi publik. Do të sigurojë që seancat tuaja të shfletimit të jenë të koduara. Në këtë mënyrë, askush nuk mund të marrë duart e tyre në informacionin tuaj dhe madje edhe nëse ata e bëjnë, duke deshifruar nuk është aq e lehtë.

2. Qasja në çdo faqe në internet & përmbajtje

Le të supozojmë se ju jeni me pushime dhe doni të transmetoni shfaqje TV dhe filma të disponueshëm në Netflix të SHBA. Ju përpiqeni të hyni në shërbimin e transmetimit, por nuk mundeni për shkak të kufizimeve rajonale.

Me fjalë të tjera, nuk mund të shikosh Netflix të SHBA nga kudo. Këto shërbime përdorin adresën tuaj IP për të identifikuar vendin ku jeni. Duke lokalizuar IP-në tuaj, ata bllokojnë hyrjen në faqen e tyre. Megjithatë, me një VPN anonim, ju mund të shijoni akses të plotë në internet.

Në shembullin e mësipërm, do të duhet të lidheni me një server amerikan dhe të merrni një adresë IP amerikane. Kjo do të mashtrojë Netflix të mendojë se ju po e përdorni atë nga Amerika. Dhe, do të shikoni përmbajtjen tuaj të preferuar pa ndonjë pengesë!

3. Kurseni para në Qiratë e makinave & Fluturimet

Udhëtimi nuk ka pse të jetë aferë e shtrenjtë. Dhe, në të vërtetë mund të kurseni mijëra dollarë me qira të makinave dhe prenotimet e fluturimeve. Si? Në rast se nuk e dini, këto kompani ngarkojnë çmime në varësi të adresës IP që përdorni.

Duke përdorur një VPN anonim, mund të ndryshoni adresën tuaj IP, të kontrolloni çmimet që po merrni nga rajone të ndryshme dhe të blini nga një më e lirë. I njëjti koncept mund të zbatohet edhe kur rezervoni dhoma hoteli. Gjëra të ftohta, apo jo?

4. Merrni Mbikëqyrjen e Qeverisë

Ka shumë qeveri në të gjithë botën që ndjekin përdorimin e internetit të qytetarëve të saj në emër të sigurisë kombëtare. Në vende të tilla si Irani, Rusia, Koreja e Veriut dhe Kina, kjo praktikë kryhet hapur. Edhe qeveritë e disa fuqive perëndimore mbledhin informacione për atë që ju bëni në internet.

Pavarësisht nëse jeni një person i interesuar ose dikush që dëshiron të mbetet anonim, merrni VPN anonim! Ai kodon lidhjen tuaj të internetit, duke e bërë të pamundur që qeveritë t’ju ndjekin.

5. Rritni sigurinë tuaj në internet

A e dini se vjedhja e identitetit është një nga krimet në internet më të përhapura në SH.B.A.? Sipas një studimi të Javelin Strategy & Hulumtim, një 14.4 milion qytetarë amerikanë ranë viktimë e vjedhjes së identitetit vitin e kaluar.

Ndërsa këto shifra janë më të ulëta në krahasim me vitin 2017, nuk do të ndryshojë fakti se vjedhja e identitetit është një përvojë zhgënjyese për viktimat. Për fat të mirë, një VPN anonim siguron shumë siguri dhe paqe mendore. E bën këtë duke përdorur algoritme komplekse të kriptimit.

6. Shmangni reklamat e synuara

Ju mund të keni kuptuar se si reklamat që shihni në internet lidhen me interesat tuaja. Nuk është rastësi! Kompanitë përdorin cookies, midis metodave të tjera, për të ndjekur sjelljen tuaj nëpër faqet e internetit dhe t’ju shërbejnë reklamave të synuara.

Nëse do të shfletoni pa këto reklama të bezdisshme që ju ndjekin kudo ku shkoni, ajo që ju nevojitet është një lidhje VPN. Me IP tuaj të vërtetë të fshehur, bëhet e vështirë për reklamuesit të ndikojnë në vendimet tuaja të blerjes.

PureVPN – VPN më e mirë anonime rreth

Nëse ju, si shumë përdorues të tjerë të internetit, shqetësoheni për anonimitetin tuaj, nuk ka zgjidhje më të mirë se PureVPN. Ajo ofron një përzierje të madhe të tipareve që do të revolucionarizojnë mënyrën se si mbroni anonimitetin tuaj në internet.

Mbrojtja e rrjedhjeve IPv6

Rrjedhjet IPv6 mund të komprometojnë privatësinë tuaj, edhe nëse jeni të lidhur me një VPN anonim. Për fat të mirë, aplikacioni i Windows PureVPN vjen i mbushur me mbrojtje nga rrjedhja IPv6!

Rrjeti Global i Serverëve

Disa vende kanë ligje miqësore për intimitetin, ndërsa disa kanë ligje kundër intimitetit. Me më shumë se 2,000+ serverë VPN në dispozicionin tuaj, ju mund të kaloni në vendet pro privatësisë.

Qasja në çdo uebfaqe

Shijoni lirinë e plotë të Internetit me shërbimin tonë anonim VPN, i cili ju jep mundësi të pakufizuar në 300,000+ IP anonimë.

Mbrojtja e rrjedhjeve DNS

Rrjedhjet e DNS janë një kërcënim për privatësinë tuaj në internet. VPN më e mirë anonime gjithmonë do të vijë me një garanci të mbrojtjes së rrjedhjes DNS.

Protokolet e shumëfishta

Kur përdorni një VPN, nuk dëshironi vetëm anonimitet, por edhe shpejtësi. Të kesh qasje në protokolle të shumta VPN do t’ju japë më të mirën nga të dy botët.

Masifikimi i adresave IP

Përdoruesit tanë VPN mund të përdorin maskimin e adresave IP për të vazhduar aktivitetin e tyre të përditshëm në internet me anonimitet të plotë.

Kaloni në internet Vrasësin

Një VPN anonim i besueshëm si PureVPN ofron veçori IKS që pushon të gjitha aktivitetet e një përdoruesi në rast të një rrjedhje DNS ose rënie të lidhjes.

Mbrojtja e rrjedhjeve në WebRTC

Parandaloni që të rrjedhin në internet adresën dhe identitetin tuaj të vërtetë IP me mbrojtjen tonë të papërvojë të WebRTC.

Kriptimi i shkallës ushtarake

Ajo vjen në shumë forma me 256-bit duke qenë niveli më i lartë. Kriptimi ju lejon të lidheni me internetin përmes një tuneli të sigurt që mban hyrje të paautorizuar në gji.

Ndarja e tunelit

Projektimi i tunelit i kanalizon kanale të dhëna të ndjeshme përmes tunelit tonë VPN, ndërsa pjesa tjetër kalohet nëpër serverat e ISP tuaj.

Si të jesh anonim në internet duke përdorur PureVPN

Me PureVPN, ju mund të jeni anonim në internet në 4 hapa të thjeshtë:

1. Bleni një abonim VPN që ju përshtatet më së miri

2. Shkarkoni aplikacionin VPN në pajisjen tuaj të preferuar.

3. Tani, zgjidhni një vendndodhje të serverit VPN për t’u lidhur.

4. Goditni butonin “Lidhu” për të aktivizuar tunelin VPN dhe shfletoni në mënyrë anonime!

Merrni një VPN Anonime Sot!

Sot, të kesh një VPN anonim nuk është më një mundësi, por një domosdoshmëri. Do të thotë që mund të shfletoni Internetin duke ditur që identiteti juaj në internet është i mbrojtur. Po ashtu siguron që të keni mundësi të përdorni internetin pa asnjë kufizim.

Regjistrohuni për një shërbim të besueshëm VPN anonim, siç është PureVPN. Zhbllokoni faqet e internetit dhe përmbajtjen, përdorni rrjetet publike Wi-Fi në mënyrë të sigurt, shmangni mbikëqyrjen e qeverisë dhe korrni të gjitha përfitimet nga kudo.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me