Farë është një VoIP VPN, dhe Pse keni nevojë për një të tillë?

Shërbimet VoiP si Viber dhe Skype janë alternativa të njohura për linjat fikse konvencionale, por ato nuk janë të arritshme nga kudo. Me PureVPN, mund të ndryshoni vendndodhjen tuaj virtuale në një vend ku këto aplikacione janë në dispozicion dhe t’i përdorni ato pa ndonjë pengesë.

. VOIP VPN Logo

Ardhja e VoIP ose Zëri në Protokollin e Internetit jo vetëm që e ka bërë jetën tonë më të lehtë por edhe më të përballueshme. Me teknologjinë që u mundëson përdoruesve të marrin një shërbim të telefonit në internet, ato ditë thirrjesh të kushtueshme janë zhdukur prej kohësh.

Kur u shfaq për herë të parë në skenë në mesin e viteve 1990, u hasën vështirësi në kryerjen dhe marrjen e thirrjeve. Sidoqoftë, tani që VoIP ka përparuar, është dukshëm më e lehtë të shijosh thirrje kristalore me miqtë, familjen dhe kolegët e tu.

Ka shumë shërbime të njohura VoIP në dispozicion në ditët e sotme, duke përfshirë Skype, Viber, Google Hangouts dhe Vonage. Por që nga VoIP është bllokuar ose kufizuar në disa vende në Azi dhe Lindjen e Mesme. Ju do të duhet të ndryshoni vendndodhjen tuaj virtuale për të fituar qasje në këto shërbime.

Kjo është saktësisht kur një VoIP VPN mund të dëshmojë e dobishme sepse ndryshon adresën tuaj IP në çdo vend që dëshironi. Për më tepër, ju duhet gjithashtu për të parandaluar shqetësimet e përgjimit që vijnë me përdorimin e shërbimeve VoIP.

Whatfarë është një VoIP VPN?

Për ta thënë thjesht, një VoIP VPN do të krijojë një tunel të koduar përmes të cilit do të kalojë i gjithë trafiku juaj VoIP. Si rezultat, do të jeni në gjendje të merrni rreth kufizimeve në murin e zjarrit dhe të bëni thirrje të sigurta.

Për më tepër, ajo gjithashtu fsheh adresën tuaj të vërtetë IP dhe ju cakton një të re të bazuar në serverin VPN që ju zgjidhni. Kjo ju bën anonim në internet dhe ju lejon të përdorni shërbimet VoIP edhe nëse ato janë të bllokuara në rajonin tuaj.

Ku janë bllokuar shërbimet VoIP?

Më poshtë është një listë e vendeve që kanë bllokuar shumicën e shërbimeve VoIP:

 • Emiratet e Bashkuara Arabe
 • Kinë
 • Arabia Saudite
 • Kuwait
 • Korea e Veriut
 • Qatar
 • Egjipt
 • Jordan
 • Guyana
 • Oman
 • Libi
 • Paraguaj
 • Meksikë
 • Caribbean

Mbani në mend se jo të gjitha vendet në këtë listë e kanë bllokuar VoIP vazhdimisht. Ndërsa disa të tjerë bllokojnë shërbimet VoIP vetëm për një periudhë të caktuar kohore siç janë protesta masive ose mosmarrëveshja politike.

Avantazhet e përdorimit të një VPN për VoIP

Tani ju e dini saktësisht se çfarë është një VoIP VPN, le t’i hedhim një sy përparësive që mund të merrni.

Marrëveshje më të mira

Në të vërtetë, shërbimet VoIP ju lejojnë të bëni thirrje ndërkombëtare falas, por duhet të paguani kur telefononi në një fiks ose numrin celular. Këto tarifa thirrjesh mund të marrin pak çmim, në varësi të vendndodhjes nga të cilën po telefononi.

Për shembull, nëse jeni në Britani të Madhe, një pajtim Skype me 400 minuta është i kushtueshëm sa më shumë 6,00 per në muaj.

Sidoqoftë, nëse lidheni me një server VPN në SH.B.A., do të keni mundësi të përdorni një marrëveshje më të lirë. Minutat e pakufizuara të telefonisë celulare dhe fikse menjëherë 2.99 dollarë në muaj.

Duke përdorur një VPN për VoIP, mund të krahasoni çmimet e një ofruesi VoIP përmes vendeve të ndryshme, në mënyrë që të mund të blini nga vendndodhja më e lirë.

Asnjë shkelmues

Nëse bëni rregullisht thirrje VoIP që zgjasin për shumë orë, ka një shans të mirë që Ofruesi i Shërbimit tuaj të Internetit (ISP) të mund të krijojë bandën tuaj, sepse keni përdorur shumë të dhëna. Nëse kjo ndodh, do të vini re një ulje të konsiderueshme të cilësisë së zërit.

ISP-ja juaj do të pretendojë se e bëjnë atë për të “menaxhuar trafikun e rrjetit” ose “për të zvogëluar bllokimin e gjerësisë së bandës”, por zakonisht është një përpjekje për t’ju bindur për të përmirësuar në një plan më të kushtueshëm të të dhënave. Me një zë mbi IP VPN duke parandaluar ISP-në tuaj të shohë trafikun tuaj pse, mund të shmangni goditjen në tërësi.

Siguria më e lartë

A e dini se thirrjet tuaja VoIP mund të përgjohen dhe spiunohen nga kushdo që e di se si dhe pajisjet? Edhe pse shërbimet VoIP si Skype pretendojnë të jenë të koduara, ka pasur raste në të kaluarën e hakerave që shfrytëzojnë të metat për të përgjuar tek përdoruesit..

Për më tepër, trafiku juaj VoIP gjithashtu mund të monitorohet nga ISP-të, dhe e njëjta gjë mund të thuhet për qeveritë kufizuese. Nëse doni të mbani bisedat tuaja VoIP me të vërtetë private, përdorimi i një VPN për VoIP është basti juaj më i mirë pasi do të sigurojë të gjithë lidhjen tuaj të internetit me kriptimin e gradës ushtarake.

Liria totale

Mundësia e privatësisë dhe intimitetit (në një farë mase) të VoIP jo vetëm që i ka bërë këto shërbime jashtëzakonisht të njohura në të gjithë botën, por gjithashtu ka bërë që disa vende t’i bllokojnë ato së bashku. Në disa vende, telcot i shtyjnë qeveritë të bllokojnë përdorimin e VoIP në mënyrë që ata të rriten dhe mbrojnë fitimet e tyre.

Në të tjerët, qeveritë kufizojnë qasjen në shërbimet VoIP sepse ato mund të përdoren për të marrë rreth ligjeve të censurës ose për të shkëmbyer informacione konfidenciale politikisht. Një zë mbi IP VPN do t’ju ndihmojë të anashkaloni këto postblloqe, duke ju dhënë lirinë të përdorni shërbimet VoIP që dëshironi me paqe mendore.

Si të zhbllokoni bisedën në internet me lojëra elektronike me një VPN për VoIP?

Lojërat Online vazhdojnë të rriten, me një numër lojrash si League of Legends, Battlefield, Call of Duty dhe Counter-Strike që sundojnë zemrat e shumë lojtarëve. Ajo që është e zakonshme në lidhje me këto lojëra është se ato janë të orientuara drejt skuadrës dhe mbështesin bisedë zanore me shokët e skuadrës.

Sidoqoftë, disa qeveri madje bllokojnë biseda me zë në lojë, duke prishur përvojën tuaj të përgjithshme të lojrave! Duke e pajisur veten me një VoIP VPN, ju lehtë mund të merrni rreth këtyre blloqeve dhe të komunikoni me shokët e ekipit tuaj në lojëra online duke përdorur biseda zanore.

Thjesht zgjidhni një server VPN që ndodhet afër jush dhe në një vend ku VoIP nuk është i kufizuar ose bllokuar. Pastaj, shkoni përpara dhe filloni lojën që dëshironi të luani ndërsa jeni i lidhur – veçoria e bisedës me zë ekipi tani do të zhbllokohet!

Si të bëni thirrje falas duke përdorur një VPN VoIP?

Ka shumë pyetje që qarkullojnë në internet në lidhje me thirrjet falas VoIP duke përdorur një Voice over IP VPN. Meqenëse forma e vetme e të ardhurave për shumicën e shërbimeve VoIP është shitja e kredive për të thirrur numrat aktualë të telefonisë celulare dhe fikse, kryerja e thirrjeve falas me një VoIP VPN nuk është e mundur.

Thënë kjo, ju patjetër që mund të merrni më të lirë normat e thirrjes me ndihmën e një VPN për VoIP. Referojuni shembullit të diskutuar më lart (domethënë nëse nuk keni tashmë) për të mësuar se si të merrni tarifat më të mira të mundshme në shërbimet tuaja të preferuara VoIP!

Blerja e një VPN për VoIP? Këtu janë 6 gjërat që duhet të kërkoni

VPN më e mirë për VoIP lehtë mund të shmangë çdo kufizim ose bllok në shërbimet VoIP. Ai gjithashtu duhet të sigurojë një lidhje të sigurt dhe anonime, duke siguruar cilësi superiore të thirrjes. Kur blini një VPN, shikoni për sa vijon:

1. Politika kundër prerjeve

Ashtu si me çdo ofrues tjetër të shërbimit, trafiku i drejtuar përmes shërbimit tuaj VPN gjithashtu mund të regjistrohet. Nëse një palë e tretë kërkon qasje në të dhënat tuaja, privatësia juaj shumë mirë mund të ekspozohet ndaj të huajve. Prandaj, duhet të zgjidhni një VPN me një politikë të rreptë antikligjit – nëse ato nuk janë prerje, ato nuk mund të ndahen!

2. Kompatibiliteti i pajisjes

Këto ditë, shërbimet VoIP mund të përdoren si në desktop ashtu edhe në pajisjet mobile. Pra, nëse doni të përdorni një VPN ndërsa përdorni VoIP, duhet të ekzekutoni programin / programin VPN në të njëjtën pajisje përmes së cilës po bëni thirrjen tuaj. Për fat të mirë, ofruesit më të mirë VPN do të ofrojnë klientë të lehtë për t’u përdorur për një larmi të gjerë pajisjesh.

3. Shpejtësia e lidhjes

Një VPN zakonisht do të ngadalësojë lidhjen tuaj të internetit në një farë mase për shkak të procesit të kriptimit që ndodh. Sidoqoftë, VPN-të më të mira kanë rrugëdalje për këtë, kështu që ata mund të ofrojnë shpejtësinë më të shpejtë pa kompromentuar sigurinë tuaj në internet. Ky është një faktor shumë i rëndësishëm për të siguruar cilësi të shkëlqyeshme të thirrjeve.

4. Juridiksioni Miqësor për Intimitetin

Nëse ofruesi juaj VPN është i vendosur në një vend me rregulla të rrepta të prerjeve, ato nuk do të kenë mundësi tjetër përveç që të mbajnë shënime për aktivitetin tuaj në internet dhe t’i dorëzojnë ato kur një agjenci zbatimi i ligjit kërkon qasje. Për të shmangur këtë shkelje të intimitetit, zgjidhni gjithmonë VPN të regjistruara në vendet me ligje pro-privatësisë.

5. Shpërndarja e serverit

Lagja mund të bëjë ose prish përvojën tuaj VoIP dhe ka një numër faktorësh që kontribuojnë drejt saj, siç është distanca midis jush dhe serverit të largët me të cilin jeni lidhur. Nëse një shërbim VPN ka një rrjet të serverëve të shpërndarë gjerësisht, do të jeni në gjendje të zgjidhni një server që është më afër jush për të shkurtuar sa më shumë që të jetë e mundur.

6. Karakteristikat Premium

Shërbimet më të mira VPN vijnë me një seri karakteristikash të nivelit të lartë (përveç enkriptimit) për të përmirësuar privatësinë, sigurinë dhe anonimitetin tuaj në Internet. Për shembull, Internet Kill Switch është një gjë e domosdoshme sepse automatikisht do të ndërpresë trafikun tuaj VoIP në ngjarjen e paparashikuar të një rënie të lidhjes VPN.

PureVPN – VPN më e mirë për VoIP!

Nëse jeni duke kërkuar VPN më të mirë për VoIP, atëherë mos kërkoni më shumë se PureVPN. Jo vetëm që ndjekim një politikë të rreptë të mos-logs, por gjithashtu ofrojmë aplikacione dhe programe të pronarit për të gjitha platformat kryesore. Për më tepër, pasi jemi me seli në Hong-Kong, nuk ka ligje të detyrueshme për ruajtjen e të dhënave, të cilave duhet t’u përmbahemi.

2000 serverat tanë VPN 2,000+ janë të vetë-optimizuar për t’ju siguruar thirrje VoIP pa vonesa, pavarësisht nga vendndodhja juaj. Ne gjithashtu ofrojmë një seri karakteristikash që marrin përvojën tuaj VoIP në një nivel krejt të ri, disa prej të cilave përfshijnë Ozonin revolucionar dhe Gravitetin, si dhe Internet Kill Switch, InternetRTC Leak Protection, ndër të tjera.

Si të përdorni një VPN VoIP?

Ndiqni këto hapa të thjeshtë për të konfiguruar dhe përdorur një VoIP VPN:

 1. Merrni një pajtim PureVPN që i përshtatet më së miri nevojave tuaja.
 2. Shkarkoni aplikacionin ose programin PureVPN.
 3. Lidhuni me një vendndodhje të serverit sipas zgjedhjes tuaj përpara se të bëni thirrjen tuaj.

PureVPN jo vetëm që do të fshehë adresën tuaj IP por edhe do të sigurojë të gjithë trafikun tuaj VoIP me encryption AES 256-bit nga fundi në fund. Kështu që ju mund të përdorni shërbimet VoIP nga kudo, madje edhe nga vendet ku ato janë kufizuar ose bllokuar!

Qasuni në shërbimet e mëposhtme VoIP me PureVPN:

 1. Viber
 2. telegram
 3. WeChat
 4. mosmarrëveshje
 5. LINJË
 6. Messenger dhe shumë më tepër….

Përfundimi i gjërave lart

Marrja e një VPN të besueshme VoIP si PureVPN është thelbësore. Nëse doni të përdorni me lehtësi shërbime VoIP pa hyrë në radarin e askujt. Jo vetëm që rrit sigurinë dhe intimitetin e thirrjeve tuaja zanore, por gjithashtu përmirëson cilësinë e thirrjes suaj, madje ju lejon të merrni tarifat më të mira të thirrjeve.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me