Processshtë Procesi i Blerjes së Bitcoin plotësisht Anonim?

Përkundër reputacionit global të të qenit një mënyrë e sigurt dhe anonime e pagesës, e vërteta të thuhet – Bitcoin nuk është plotësisht anonim. Ndërsa kjo mund të vijë si një tronditje për komunitetin Bitcoin ose tifozët e kriptos në përgjithësi, secila prej transaksioneve të Bitcoin shpaloset publikisht në librin kryesor, dhe hapat e vërtetimit nga shkëmbimet e bëjnë të lehtë që Bitcoin të gjurmohet tek ju.

Shkëmbimet kryesore të kriptove në botë, si Binance, Coinbase dhe BitMEX respektojnë rregulla të rrepta KYC (njoh klientin tuaj) dhe AML (pastrim parash), duke e bërë të vështirë që pagesa në Bitcoin të jetë anonime. Kur po përpiqeni të hapni një llogari në një shkëmbim të kriptove, do t’ju kërkohet të siguroni:

  • Një kopje e skanuar e licencës së pasaportës tuaj ose të shoferit për të provuar identifikimin tuaj.
  • Një imazh portret i fytyrës tuaj në mënyrë që shkëmbimi të dijë se kush jeni.
  • Emri juaj i plotë i regjistruar sipas dokumentacionit tuaj.
  • Adresa juaj zyrtare e postës elektronike përmes së cilës do të hyni në llogari.
  • Do të duhet të verifikoni adresën e postës elektronike që keni siguruar duke klikuar një lidhje në email.
  • Shtoni një numër telefoni dhe verifikojeni atë përmes një kodi të dërguar përmes shkëmbimit.
  • Shtoni adresën tuaj të shtëpisë.

Me informacione të tilla personale të disponueshme për shkëmbimet, me të vërtetë mendoni se Bitcoin është anonim?

IMG

Si ta blini Bitcoin në mënyrë anonime

Ashtu si gjërat e tjera, ka rrugëdalje për blerjen e Bitcoin në mënyrë anonime. Ju duhet të keni dëgjuar për termin: paratë e gatshme janë mbreti. Besoni apo jo, paraja me të vërtetë është mbret. Metoda e pastër e llogaritshmërisë së lidhur me paratë e bën atë të pashtershme.

ATM i Bitcoin

Mund ta blini Bitcoin në mënyrë anonime me para përmes LocalBitcoin ose akoma më mirë, ATM-ve të Bitcoin! Keni menduar ndonjëherë për një ATM të dedikuar për Bitcoin? Po, ekziston në mbi 80+ vende me pothuajse 3,000 vende vetëm në Shtetet e Bashkuara. E tëra çfarë duhet të bësh është të futësh një monedhë në ATM dhe ta drejtosh për të transferuar monedhat në portofolin tënd Bitcoin.

Ndërsa procesi i blerjes së Bitcoin-it përmes ATM-ve e bën atë anonim pasi mund të keni cilindo që të transferojë monedha në llogarinë tuaj thjesht duke u siguruar atyre adresën tuaj të portofolit, anonimiteti i vërtetë qëndron kur shkëmbimi juaj nuk ka ndonjë informacion personal për ju, dhe kjo nuk ka gjasa duke pasur parasysh rregulloret.

Blerje personi tek personi

Me kalimin e viteve, veprimi në Bitcoin personalisht është dëshmuar të jetë shumë më anonim se metodat e tjera. Ndërsa blerja e Bitcoin personalisht mund t’ju përfshijë të takoni blerësin ose shitësin fizikisht, nuk është sekret që të dy palët do të bien dakord që ata kurrë nuk janë takuar.

Ju mund të përdorni Bitcoin Lokal për të mësuar në lidhje me ndonjë blerës lokal ose shitës që janë të gatshëm të bëjnë një transaksion dhe pastaj t’i kontaktoni ata në platformë. Sidoqoftë, bashkëveprimi në një platformë do të thotë që privatësia juaj në internet është në rrezik.

Basti më i mirë është të lehtësoni një transaksion me një person të cilit i besoni dhe ndjeheni të sigurt për t’u marrë. Duke u marrë me një person të besueshëm, ju mund të mbroni anonimitetin tuaj. Sidoqoftë, jo të gjithë transaksionet nga personi në person mund të konsiderohen anonime. Nëse dëshironi, mund ta blini Bitcoin menjëherë në internet.

Bleni Bitcoin në mënyrë anonime në internet

Disa shkëmbime ju lejojnë të blini bitcoin pa pasur nevojë të kaloni procesin e verifikimit ose nevojën e Njihni Klientin tuaj. Një shembull i tillë është Bisq. Bisq është një aplikacion me burim të hapur, peer-to-peer, i cili ju lejon të blini dhe shisni monedhat cryptocurrency në këmbim të monedhave të botës reale (dollar, euro, etj.) Dhe nuk kërkon regjistrim.

Sidoqoftë, h3Bisq nuk krenohet me likuiditetin dhe çmimet vendase që mund të merrni nga një shkëmbim i rëndësishëm i centralizuar. Platforma rregullon të gjitha transaksionet tuaja të blerjes dhe shitjes. Nga blerja juaj për të cilën ju duhet të bëni një pagesë duke përdorur transferimin bankar ose portofolin elektronik te shitësi që dërgon shumën e bitcoin në portofolin tuaj.

Ndërsa nuk duhet të mbështeteni vetëm në Bisq, është një zëvendësues i shkëlqyeshëm i Localbitcoins.com, pasi nuk keni nevojë të takoheni me personin. Mënyra të tjera përfshijnë Hodl Hodl, ku ju keni mundësinë për të dhënë detajet tuaja të verifikimit.

Kujt duhet t’i besoni?

Ndërsa ka vende që kërkojnë asnjë identifikim minimal për asnjë, për të zbritur me të vërtetë nga sistemi i centralizuar financiar, do të keni nevojë për një mekanizëm të fortë që mund të bëjë përfundimisht pagesat tuaja Bitcoin anonime dhe ai mekanizëm nuk është askush tjetër përveç një VPN ose një rrjet Tor.

Pse keni nevojë për anonimitet?

Anonimiteti është e drejta themelore e secilit qytetar. Intimiteti dhe anonimiteti shkojnë paralelisht. Pa intimitet, gjurmët tuaja janë të dukshme për të tjerët, dhe kjo është një situatë alarmante për këdo që shqetësohet për privatësinë e tyre në internet.

Ndërsa jetojmë në një epokë të platformave të mediave sociale dhe hashtags që na tërheq për të ndarë momentet tona personale për disa pëlqime, kjo vjen me një kosto, veçanërisht kur biem viktimë e një sulmi në internet ose vjedhjes së identitetit.

Të përfshiheni në blerjen ose shitjen e Bitcoin ose ndonjë kriptocurrency tjetër është një çështje krejtësisht personale, nga të cilat detajet nuk duhet t’i zbulohen askujt, siç është nëse keni blerë, ku keni blerë ose kur keni blerë bitcoin.

Qeveritë kanë një hakmarrje personale kundër blerjeve të lidhura me kriptocurrency. Gjithashtu, nëse jeni një blerës i madh ose një person i dukshëm në botën e cryptocurrency, ju mund të tërhiqni tërheqje të padëshiruar nga individë të paligjshëm.

Në çdo rast, të kesh anonimitet mund të të sigurojë paqe të plotë, duke ju dhënë shtresën e nevojshme të mbrojtjes kur bëni transaksione me vlerë të lartë bitcoin.

Dëshironi të rimarrni privatësinë tuaj në internet? Ju mund të dëshironi të kontrolloni udhëzuesit më poshtë:

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me