A është e sigurt burgosja?


A është i sigurt burgimi?

Ju mund të pyesni veten se është e sigurt burgosja dhe çfarë bën? Jailbreaking smartphone juaj mund t’ju lejojë të keni më shumë karakteristika dhe funksione të cilat janë të kufizuara nga kompania prodhuese. Thithja e telefonit smartphone mund të duket e dashur për disa, veçanërisht nëse jeni duke eksploruar funksione dhe mundësi të reja me telefonin tuaj. Mund të tingëllojë shumë mirë – pasojat ose pasojat që bëjnë thirrje jailbreaking telefonin tuaj mund të jenë jashtëzakonisht të rrezikshme. Pra, pyetja e vërtetë është nëse ju jeni lojë dhe jeni të gatshëm të merrni rrezik.


Jshtë i burgosur i sigurt për iPhone tuaj

Isfarë është burgosja?

Termi jailbreaking i referohet modifikimi i nivelit të sistemit të një pajisjeje për të shmangur kufizimet ose pengesat e krijuara nga prodhuesi i pajisjes. Termi është përdorur zakonisht për telefonat inteligjentë, megjithatë, ai është i zbatueshëm për pajisjet e tjera si tastierë lojrash si PlayStation dhe pajisje të tjera elektronike me veçori të kufizuara. A ifone të thyer nga burgu mund të anashkalojë me lehtësi kufizuesit e prodhuesit dhe veçoritë e kufizuara të hyrjes ose madje të instalojë softuer i paautorizuar që nuk mund të shkarkohet nga dyqani i aplikacioneve. Procesi i bllokimit të burgut funksionon si një shfrytëzim që rrit privilegjet e pajisjes tuaj duke zëvendësuar një sistemi operativ i integruar me mod në kurriz të veçorive të sigurisë dhe jetëgjatësisë së baterisë së bashku me dobësitë e sigurisë dhe çështjet e stabilitetit. Jailbreaking nuk është i kufizuar por sigurisht famëkeq në mesin e përdoruesve të iOS.

Si funksionon jailbreak?

mollë e do kufizimin e saj privilegjet e përdoruesve. Ata zakonisht diktat përvojën e përdoruesit dhe t’ju them se si duhet të përdoret një pajisje – një pajisje që sapo keni blerë. Le të shqyrtojmë disa nga këto kufizime, Apple iPhone memorja nuk mund të përmirësohet, IPod të Apple duhet të sinkronizoheni me Apple iTunes për të luajtur muzikë, Apple Mac pjesët nuk mund të këmbehen dhe shumica e aplikacioneve të duhura ndizen Dyqani i Aplikacioneve paguhen Sigurisht, ka përdorues të telefonit Apple që nuk e vlerësojnë kufizimin dhe prandaj nuk zgjedhin telefonin jailbroke pasi u lejon atyre të anashkalojnë kufizimet dhe të mbingarkojnë Apple iPhone, Apple iPad dhe çdo pajisje tjetër Apple.

A është i ligjshëm burgosja?

Me Jailbreaking iPhone-in tuaj mods ose kernel zakonshëm zëvendësojnë sistemin tuaj të instaluar dhe ju mundësojnë të mbingarkoni iPhone-in tuaj të hapur, të hyrni në veçoritë e kufizuara, të instaloni aplikacione nga dyqani i aplikacioneve falas dhe të përdorni përmbajtje të paautorizuara pa u shqetësuar për Aktin e Mbrojtjes së të Drejtave të Mijëvjeçarit..

Më tej, jailbreak i iPhone ju lejon të personalizoni ndërfaqen e përdoruesit e cila nuk është e mundur me aksionin iPhone OS. Jailbreaking iPhone juaj tingëllon tërheqës, por, pyetja është nëse duhet të bëni burgosje? Me iPhone jailbroken, ju merrni privilegje shtesë, por me koston e sigurisë së pajisjes tuaj. A është e sigurt burgosja? Jo! Telefoni Jailbroken është i prekshëm për sa i përket sigurisë dhe më të ndjeshëm ndaj hakmarrjes, hyrjes së paautorizuar dhe vjedhjeve të informacionit si një adresë emaili, etj. Sidoqoftë, 1 nga 3 telefonat iOS që keni hasur mund të jenë iPhone jailbroken dhe duke ekzekutuar Cydia.

Jailbreaking iPhone vs Rooting iPhone

jailbreaking:

Kushtet e iPhone jailbreak dhe iPhone rrënjë mund të përdoren në mënyrë të ndërsjellë, megjithatë, telefoni me jailbreaking është i lidhur kryesisht me pajisjet iOS. Nga ana tjetër, rrënjosja zakonisht shoqërohet me pajisjet Android. Jailbreaking telefon ose rooting është një proces që identifikon dobësitë në sistemin operativ të aksioneve dhe e zëvendëson atë me mods – duke i dhënë përdoruesve qasje në veçori të kufizuara, të cilat nuk është e mundur të qasen nga dyqani i aplikacioneve. Një pikë që vlen të përmendet këtu është se telefoni që bën jailbreaking nuk duhet të provohet nga newbies pasi procesi nuk garanton 100% sukses. Ndërsa Jailbreak iPhone-in tuaj gjithmonë ekziston rreziku i frenimit të telefonit nëse ekzekutohet gabimisht. Më tej, ka raste kur ju duhet të bëni jailbreak iPhone tuaj dhe përsëri në çdo rindezje.

Rrënimi i telefonit:

Prishja e telefonit, nga ana tjetër, është më pak e ndërlikuar në krahasim me bllokimin e telefonit. Kjo për shkak të hapjes së sistemit operativ. Android si një sistem operativ është më i çliruar në krahasim me iOS. Megjithëse prodhuesit Android nuk e vlerësojnë apo inkurajojnë rrënjosjen, ekzekutimi i procesit në një pajisje Android është shumë më pak i mundimshëm në krahasim me iOS. Shtë e sigurt të thuhet se rrënjosja e një pajisje Android është pak e lejueshme në krahasim me iOS jailbreaking. Nëse gjërat shkojnë në jug, kthimi i një pajisje të rrënjosur në sistemin e aksioneve mund të konsiderohet si zgjidhja e fundit. Sidoqoftë, glitches padëshiruar në burg mund të ju lënë me një pajisje të gabuar ose me tulla që është e pamundur të rikthehen.

A e rrezikon Jailbreak Sigurinë e Pajisjes?

Para se të hidheni mbi kamionçin se si shkelja e jail mund të ndikojë negativisht në sigurinë e pajisjes tuaj, është e patëmetë të kuptoni se çfarë ndikimi ka ajo në sigurinë e pajisjes tuaj.

Nuk ka mbulim garancie nga Apple:

Lidhja me zile e një pajisje anulon garancinë e saj. Kërkesa juaj për garanci fluturon nga dritarja nëse diçka e keqe ndodh me pajisjen tuaj. Edhe pse keni tërhequr një burg të suksesshëm, tani keni një pajisje me qasje të pakufizuar. Dhe është natyra njerëzore të shqyrtojmë se sa thellë shkon vrima e lepurit – ne gjithmonë do të zgjedhim pilulën e kuqe. Ka aplikacione të mira dhe aplikacione të këqija; aplikacionet që rrëzohen dhe gjithashtu malware. Ekziston një arsye që kufizimet janë në radhë të parë. Pajisja Jailbroken ju lejon të instaloni API edhe nga faqe të paautorizuara dhe shpesh të pasigurta – duke e lënë sigurinë e pajisjes tuaj të prekshme.

Stabiliteti dhe Rrëzimi i Mobile:

Pajisjet Jailbroken janë më të ndjeshme ndaj prishjes së telefonit. Gjithashtu, disa aplikacione mund të mos funksionojnë ashtu siç ishte menduar ose dikur. Përditësimet zyrtare janë një fatkeqësi për telefonat jailbroken. Një azhurnim zyrtar, nëse nuk e mashtron telefonin tuaj, ose do ta bënte fikjen e telefonit tuaj, do të prishë telefonin tuaj ose do t’i bënte disa tipare të paarritshme. Më tej, azhurnimet mund të shoqërojnë gjithashtu malware. Zgjidhja e vetme për këtë është versioni i azhurnuar i jailbreak dhe shpesh duhen javë, madje edhe muaj për të qenë në dispozicion.

malware:

Pavarësisht se sa e ftohtë ju duket një pajisje e personalizuar iOS, ju rekomandojmë të mos provoni një jailbreak. Kur përpiqeni të bëni një burg, ditët tuaja si një përdorues i pakujdesshëm kanë mbaruar. Garancia juaj është anuluar. Jo Apple, ju duhet të vendosni nëse një aplikacion është i sigurt apo jo, nuk jeni më shqetësimi i tyre. Jailbreaks shpesh shoqëron kërcënime të sigurisë pasi që jailbreak mund të ketë një prapavijë të mbyllur. Në momentin që rrënjosni pajisjen tuaj iOS me firmware, ju mund t’i jepni aksidentalisht të gjitha të dhënave dhe informacioneve tuaja të ruajtura në telefon.

Shkelje të të dhënave:

Një nga incidentet famëkeqe të hakerimit të burgut ndodhi në vitin 2015 kur hakerat kinezë morën mundësinë e informacionit për hyrjen në iCloud të 225,000 individëve që u përpoqën me jailbreak. Hack u lehtësua nga prapaskenat e krijuara në shkulje jailbreak të cilat ndihmuan hakerët të depërtojnë në pajisjet e përdoruesve.

Ja pse ne nuk ju rekomandojmë të shkelni iPhone tuaj

Ju mund ta keni ditur deri më tani se bërja e një pajisjeje jail nuk është e sigurt dhe mund të rrezikojë sigurinë e pajisjes tuaj. Shkelja e burgut jo vetëm që e zhvlerëson garancinë e pajisjes tuaj, por mund t’ju lërë me një pajisje me tulla nëse ekzekutohet gabimisht. Përditësimet zyrtare bëhen një katastrofë dhe shoqërojnë glitches të bezdisshme – duke bërë që pajisja juaj të përjetojë ndalesa të panevojshme. Ju praktikisht keni mbetur në mëshirën tuaj pasi nuk jeni më shqetësimi i kompanisë. Ju mund të duhet të bëni dallimin midis një aplikacioni të mirë dhe një malware më vete.

Sinqerisht, nëse gjërat shkojnë anash, askush nuk po vjen në shpëtimin tuaj. Kështu që, nëse jeni një e re, ju rekomandojmë të mos provoni një burg jailbreak ose t’i kërkojmë dikujt ta bëjë atë për ju. Ndonjëherë, është e mjaftueshme për të zhbllokuar një pajisje të re që po funksionon ashtu siç mendohet. Sidoqoftë, nëse jeni një entuziast i zjarrtë i teknologjisë, shkoni të prisni këmbën. Shtë e dashur të provosh gjëra të reja, pajisja e personalizuar iOS tingëllon mirë dhe gjithçka, por të jetë e sigurt, gjithmonë!

Dëshironi të rimarrni privatësinë tuaj në internet? Ju mund të dëshironi të kontrolloni udhëzuesit më poshtë:

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map